Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Özel Bilkent Erzurum Laboratuvar Okulu

Eğitim ve yemekhane yapısından oluşan, mevcut ortaöğretim okuluna ek olarak yapılan Bilkent Erzurum İlköğretim Okulu'nun yapımı 2014'te tamamlandı.

FXFOWLE Architects projeyi anlatıyor:

İki basit, iç içice geçmiş kapalı yürüyüş bantları olarak ortaya çıkan Bilkent Erzurum İlköğretim Okulu, geometrisi ve doğal topografyasıyla halihazırdaki bir yerleşkeye bağlanıyor. Erzurum’un çeperlerinde yer alan mevcut ortaöğretim yapısına eklenmek üzere tasarlanan ilköğretim binası ve yemekhane yapıları 70,000 m2 arsa ve 6,500 m2 inşaat alanına sahip.

İki katlı yapının üst bandı zarif bir biçimde zemine inerek bir tarafında yerleşke için yeni bir yeşil odak noktası oluşturuyor, diğer tarafında ise çocukların oyun alanı için rüzgardan korunaklı bir giriş sağlıyor. Üst bant, mevcut yapı ile yenisini birleştiren iki katlı, her iki tarafındaki pencerelerden bol gün ışığını alan merkezi yemekhane yapısını içeriyor. Yemekhanenin camları Erzurum’da öğretim yılı boyunca oluşan ağır kış koşullarından esinlenilerek, buz saçağı desen ve oranlarında tasarlandı. Sağlam çelik strüktür ise bölgenin sismik hareketliliğine karşı üretildi. Yapının bu kanadı aynı zamanda ortaöğretim programını ve kütüphaneyi de içeriyor.

Okulun alt bandı önce üst bandı izlerken daha sonra “soyularak” tam ters yönde ilerliyor ve zemine oturuyor. Bu, zeminde katında, ilköğretim öğrencileri için ayrı bir giriş ve oyun alanı oluşturuyor. Bu kanattaki odalar da yine iki kat yüksekliğinde ve her iki tarafından da gün ışığından yararlanıyor. Üst kattaki okuma odaları bu kanattaki dersliklere bakıyor. 

Çatı, Palandöken Dağları’nın çevrelediği çorak ova peyzajının sağladığı doğal eğimini devam ettiriyor ve ahşap tavan ile birleşerek mekanın içine “soyularak” ilerliyor.

Bazalt, traverten, taban ve tavanda yoğun bir biçimde kullanılan ahşap gibi doğal malzemeler renkleri ve dokuları ile okulun mevcut yapıları ile bütünleşiyor ve bu malzemeler okula sıcaklık ve içkin bir dayanıklılık karakteri kazandırıyor. 

Harita
Künye
Proje Yeri: Erzurum, Yakutiye
Proje Tipi: İlköğretim Okulu
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Bilkent Üniversitesi
Fotoğraf: Thomas Mayer
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 70,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 6,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Nicholas Garrison