Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kanyon

Jerde Partnership ve Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan, İstanbul Levent'te bulunan alışveriş merkezi, ofis, konut karma yapısı. Tabanlıoğlu Mimarlık yapıyı anlatıyor:

Komşulararası inteaktif ilişkinin motive edildiği ve çağdaş yaşam ihtiyaçlarının gerektirdiği koşulların kompleks içinde en üst düzeyde sağlandığı nezih bir semt olarak tasarlanan Kanyon, şehir merkezinde, ortak yeşil alanlarla çevrelenmiş konut, ofis, dükkanlar, eğlence ve diğer sosyal alanlar gibi farklı mekanların bir arada yer aldığı yeni kent yaşamı modelidir.

Binaları ve alanları birbirine bağlayan, avlularla çevrili iç yollar şehiriçi etkisi yaratmaktadır. Her binanın, yerleşim planının ve bağlantı yollarının sahip olduğu yumuşak kavisler zarif bir akış sağlar; yeşillikle çevrili eğrisel form, çok seçenekli sokaklarıyla derinlik ve ferahlık hissi vermektedir.

Bulvarda yer alan ana yapı 25 katlı, betonarme, cam yüzeyli ofis kulesidir. Boyutları 80-380 metrekare arasında değişen, 20 farklı planda, 179 apartman dairesinin yer aldığı 15 teras katlı konut binası alan boyunca uzanan 4 katlı, 170 dükkan, 9 sinema salonu, bir supermarket, café, bar ve restoranlarla, açık ve kapalı yüzme havuzu, spor ve spa merkezlerini barındıran, alışveriş alanına bakmaktadır. Birçok kattan ve şehirden alışveriş alanına erişim sağlayan giriş kapılarından biri de metro çıkışından olacaktır. 40 000 m2 lik bu alan, kapalı bir alış-veriş merkezi olmaktan ziyade açık havada, Nişantaşı'nda, Beyoğlu'nda, Bağdat Caddesinde olduğu gibi cadde ortamında, doğal bir çevre içinde ancak mevsimsel değişiklere maruz kalmadan alışveriş imkanı sağlayacak biçimde düzenlenmiştir. Farklı açılarda yerleştirilmiş apartman dairelerinin tamamı bu vadinin manzarasına hakim olmakla birlikte mahremiyetini korumaktadır.

Kompleksin cesur ve çarpıcı formu doğal taşlar ve özgün yapı malzemeleriyle desteklenmiştir. Açık toprak tonunda taş ve boyalı bakır metal bantlar cephenin ana unsurlarıdır. Mimari tasarım doğal ışığın ve kent manzarasının optimum düzeyde iç mekana taşınmasını hedeflemiştir. Güney cephesinde koruyucu olarak güneş kırıcı elemanlar yerleştirilmiştir.

Taşıyıcı sistem betonarme karkas çelik ve temel radye temeldir.

İşlev anlamında melez bir yapı olan Kanyon kent yaşamına modern değerler katacak, yeni trendleri belirleyecek ve şehre bir meydan ile yeşil, hareketli bir yaya bölgesi kazandıracaktır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu, Alışveriş Merkezi, Ofis
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Eczacıbaşı – İş GYO
Ana Yüklenici: Tepe İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık, Derek Lovejoy Partners
Konsept Tasarımı: Jerde Partnership
Statik Projesi: Arup
Mekanik Projesi: Arup
Elektrik Projesi: Arup
Akustik Danışmanı: Arup
Proje Başlangıç Yılı: 2001
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2001
İnşaat Bitiş Yılı: 2006
Arsa Alanı: 30.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 250.000 m²

Pin It
Mimar

Murat Tabanlıoğlu

Jon Jerde

John Simones

Melkan Gürsel

Eduardo Lopez