Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Loft Bahçe

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan ve Levent'te bulunan Loft Bahçe, 2011 RIBA Ödülü'nü kazanan projeler arasında yer aldı.

İstanbul'da, kentin merkezi iş alanı olan gelişen Maslak-Levent aksında, loft konseptiyle inşa edilen ilk dönüşüm projesi olan Levent Loft'un devamı olarak Loft Bahçe bu defa "soft loft" konsepti ve iç bahçeleriyle şeffaf bir konut bloğu olarak yükseliyor. Genç ve dinamik bir kent olan İstanbul'da yüksek teknoloji ve yeniliklere yönelmiş kent yaşamının belirlediği gereksinimler bu konsept içinde çözülüyor.

Tasarımın bir parçası olarak saklanmadan bırakılan tesisat, kolon ve kirişleri, brüt beton tavanı ile geleneksel loft yerleşim planında tasarlanan Loft Bahçe, yükselerek kazandığı manzaradan optimum yararlanmak üzere tabandan tavana uzanan tek parça geniş camlarla, yeşillendirilmiş bahçeleriyle yeni ve liberal bir loft ve yaşam anlayışı sunuyor.

Yüksek tavanlar, kesintisiz alanlar, mümkün olduğu kadar az kullanılan duvarlarla, ana yapı strüktürünün ve hatta altyapının gizlenmediği, loft ruhunu taşıyan uygulamada özenli bitişler konutlara farklı bir tarz kazandırıyor. Açık alanlar, kişisel tercihlere göre tanımlanabilir ve tasarlanabilir özgün mekanlarda yaratıcı olma seçeneği sunuyor, ancak "soft loft" konsepti, özellikle yatak odaları için, daha fazla mahremiyet, özel alan anlamına gelen duvarlarla tespit edilmiş sabit bölmelerden yararlanıyor.

Doğa-dostu çözümlemelerle insan ölçeğini koruyarak 23 kat yükselen yapı Boğaz ve kentin panoromik görüntüsünü kapsayan geniş bir İstanbul manzarasına sahip. Çeşitli büyüklük ve tiplerde loft konutlardan oluşan blokta, yansıra bireysel olarak değerlendirilebilecek bahçeler ile açık hava / peyzaj mekanları oluşturuluyor.

Geniş bir yeraltı otoparkına ve depolara sahip olan bina, merkezi havalandırma-ısıtma ve güvenlik sistemleriyle donatılıyor, "akıllı ev" sistemiyle erişim ve kullanım kolaylığı sağlayacak alt yapıyı hazırlanıyor. Çağdaş teknoloji desteği, servis ve yönetim kapasitesiyle yeni bir yaşam biçimi öneriliyor.

Sadece bir konut bloku olarak değil aynı zamanda üst düzey nitelikte sosyal bir alan olarak gelişen Loft Bahçe, kent merkezinde, kolaylaştırılmış ve huzurlu bir gündelik yaşam standardı sunuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Levent, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
Mimari Proje Ekibi: Hacer Akgün, Volkan Lokumcu, Eda Lerzan Tunçbil, Kaan Keleş, Süleyman Akkaş, Elena Pittalis
İşveren: Akfen GYO, Akfen Gayrimenkul Yatırımları
Ana Yüklenici: Akfen İnşaat
Statik Projesi: Cema Mühendislik
Mekanik Projesi: Moskay Mühendislik
Elektrik Projesi: Arma Mühendislik
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 1759 m2
Toplam İnşaat Alanı: 17990 m2

Pin It
Mimar

Melkan Gürsel

Murat Tabanlıoğlu