Other Works
Similiar Projects

Loft Bahçe

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan ve Levent'te bulunan Loft Bahçe, 2011 RIBA Ödülü'nü kazanan projeler arasında yer aldı.

İstanbul'da, kentin merkezi iş alanı olan gelişen Maslak-Levent aksında, loft konseptiyle inşa edilen ilk dönüşüm projesi olan Levent Loft'un devamı olarak Loft Bahçe bu defa "soft loft" konsepti ve iç bahçeleriyle şeffaf bir konut bloğu olarak yükseliyor. Genç ve dinamik bir kent olan İstanbul'da yüksek teknoloji ve yeniliklere yönelmiş kent yaşamının belirlediği gereksinimler bu konsept içinde çözülüyor.

Tasarımın bir parçası olarak saklanmadan bırakılan tesisat, kolon ve kirişleri, brüt beton tavanı ile geleneksel loft yerleşim planında tasarlanan Loft Bahçe, yükselerek kazandığı manzaradan optimum yararlanmak üzere tabandan tavana uzanan tek parça geniş camlarla, yeşillendirilmiş bahçeleriyle yeni ve liberal bir loft ve yaşam anlayışı sunuyor.

Yüksek tavanlar, kesintisiz alanlar, mümkün olduğu kadar az kullanılan duvarlarla, ana yapı strüktürünün ve hatta altyapının gizlenmediği, loft ruhunu taşıyan uygulamada özenli bitişler konutlara farklı bir tarz kazandırıyor. Açık alanlar, kişisel tercihlere göre tanımlanabilir ve tasarlanabilir özgün mekanlarda yaratıcı olma seçeneği sunuyor, ancak "soft loft" konsepti, özellikle yatak odaları için, daha fazla mahremiyet, özel alan anlamına gelen duvarlarla tespit edilmiş sabit bölmelerden yararlanıyor.

Doğa-dostu çözümlemelerle insan ölçeğini koruyarak 23 kat yükselen yapı Boğaz ve kentin panoromik görüntüsünü kapsayan geniş bir İstanbul manzarasına sahip. Çeşitli büyüklük ve tiplerde loft konutlardan oluşan blokta, yansıra bireysel olarak değerlendirilebilecek bahçeler ile açık hava / peyzaj mekanları oluşturuluyor.

Geniş bir yeraltı otoparkına ve depolara sahip olan bina, merkezi havalandırma-ısıtma ve güvenlik sistemleriyle donatılıyor, "akıllı ev" sistemiyle erişim ve kullanım kolaylığı sağlayacak alt yapıyı hazırlanıyor. Çağdaş teknoloji desteği, servis ve yönetim kapasitesiyle yeni bir yaşam biçimi öneriliyor.

Sadece bir konut bloku olarak değil aynı zamanda üst düzey nitelikte sosyal bir alan olarak gelişen Loft Bahçe, kent merkezinde, kolaylaştırılmış ve huzurlu bir gündelik yaşam standardı sunuyor.

Map
Details
Project Location: Levent, İstanbul
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Architectural Project Team: Hacer Akgün, Volkan Lokumcu, Eda Lerzan Tunçbil, Kaan Keleş, Süleyman Akkaş, Elena Pittalis
Employer: Akfen GYO, Akfen Gayrimenkul Yatırımları
Ana Yüklenici: Akfen İnşaat
Structural Project: Cema Mühendislik
Mechanical Project: Moskay Mühendislik
Electrical Project: Arma Mühendislik
Construction Start Date: 2007
Construction End Date: 2010
Building Plot Area: 1759 m2
Total Construction Area: 17990 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Melkan Gürsel

Murat Tabanlıoğlu