Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Nova Fabrika Binası

İşaret ve Sembol:

Otoyol yönlendirme levhaları, ışıklı benzin istasyonu tabelaları, dev reklam panoları, kurumsal semboller, uluslararası logolar, özel üretim dükkan alınlıkları Nova Reklam Fabrikası'nın geniş üretim hattının belli başlı ürün çeşitleri...

Bilgilendirme amacıyla, bazen gözümüzü alamadığımız, bazen eğlenceli ya da frapan, çoğunlukla sıradan, bazen provokatif olsalar da tabelaları görmezden gelmek imkansızdır. Her çeşidiyle rengarenk tabelalar kent yaşamının birer parçası ve küresel kapitalizmin yaygın izleridir.

Nova Fabrika ve Ofis Binası Türkiye'nin en büyük ışıklı ve ışıksız tabela üreticisine ait genel merkez olarak inşa edilmiştir. L-formundaki plan düz açılı basit bir formda gelişmiştir. Düz çatılı üretim ünitesinin ön cephesinde yerleştirilmiş showroomlar, personel ve ziyaretçi yemek salonları ile birleşen 3 katlı ofis binası kompleksin tamamını oluşturmaktadır.

Binanın ana giriş yönünde, cephesinde hafif bir kavis yaratılmasının nedeni, kurucusu İskender Atakan'ın Türkiye'nin tanınmış rallicilerinden olmasına bir gönderme ile, otomobil lastiğinin yolda bıraktığı izi anımsatmasıdır. Şeffaf cam kullanılan cephede, camlar arasında asimetrik olarak boş bırakılan bölümlerin zaman içinde fabrikada üretilen tabelalarla renklendirilmesi planlanmıştır.

Ham madde tesise batı yönünden alınmakta ve doğu yönündeki yükleme havuzundan bitmiş ürün olarak çıkmaktadır. üretim alanında birçok farklı malzemenin yer aldığı plastik, aliminyum, GRP, çelik vs. farklı montaj hattında tabela imal edilmektedir.

Doğal ışıktan optimum yararlanmak üzere, çatıda yaratılan saydam hatlarla 'tezgah'lar arasında, direkt bir ilişki kurulmuştur.

Cephe malzemesi olarak şeffaf cam ve yalıtımlı metal paneller kullanılmış ve Nova'nın ürettiği belli başlı müşterilere ait logoların cephede yer alması için zemin hazırlanmıştır. Güney cephesinde yatay panjurlar, dahili perdeleme, çift cam kullanımı ve storlar iç mekanı kontrol etmektedir. Ofisleri ayıran cepheye dik duvarların ana renklerde olması tercih edilmiştir.

Kavramsal olarak binanın kendisi bir 'işaret levhası' olarak NOVA ürünlerinin niteliğini sergileyecek, devasa bir reklam panosu olmak üzere tasarlanmışır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Gebze, Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Fabrika
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
İşveren: Nova Grup
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2007

Pin It
Mimar

Murat Tabanlıoğlu

Melkan Gürsel

Murat Cengiz

Hakan Bağcı

Nihal Şenkaya Akkaş