Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası

İzmir, Balçova'da bulunan Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlandı ve 2011'de yapımı tamamlandı.

Balçova'da İzmirliler'in açık havada zaman geçirme eğilimden ve iklimin imkanlarından esinlenilen, Ege'ye has bir yaşam tarzının uzantısı olan yarı-açık alışveriş merkezi Asmaçatı alışveriş ve Buluşma Noktası sadece alışveriş yapılan bir yer değil, aynı zamanda insanların keyifli zaman geçireceği bir kamusal alan olarak tasarlandı.

Dışa dönük, sokakla buluşan bir mimari öngörüyle, Asmaçatı alışveriş ve yaşam merkezi projesi için Ege'nin çardak altında, sıcak havalarda gölgede, korunaklı, açık havada keyifli vakit geçirme konseptinden yola çıkıldı. Genellikle üstleri ya da yanları sarmaşık bitkilerle çevrili geleneksel çardak modelinden hareketle, merkezin çatısında yer alan, yaprak ve sarmaşıklardan esinlenilen metal örtü sayesinde korunaklı bir açık hava mekanı elde edildi. Çardak hissi yaratan elemanlar binanın dışında da kullanılarak bu vurgu desteklendi.

Butik bir konseptle inşa edilen projede tüm hızlı tüketim ihtiyaçları karşılayacak olan lokomotif marka Migros'un yanı sıra elektronik markalarını da içeren 18 mağaza ve restoranlar yer alıyor. Özellikle yeme-içme mekanları açık havayı hissedecek şekilde çardak altında tasarlandı. ailelerin çocuklarıyla hoşça vakit geçirecekleri Asmaçatı'da, yeme–içme seçenekleri, sokak kahveleriyle farklı ziyaretçi profilinin ortak noktası ise Ege'nin keyifli çardak altı sohbetleri olacak.

Asmaçatı ABN, deniz, dağ ve yol üçlüsünün arasında, "daimi olan"la "geçiş" arasında etkin bir "durak" oluşturarak bu iki kavramı birleştiren bir bağ ve deniz-dağ-yol katmanlarıyla kentliyi buluşturan çağdaş bir platform olarak Mart 2011'de kente katıldı.

Yakın çevredeki kampüs ortamının kazandırdığı genç dinamizm ile bölgenin hareketine bir merkez öneren, bireysel buluşmaların yanı sıra küçük konserler, sergiler gibi ortak etkinliklere alan açacak altyapısı ile Asmaçatı bu ortamı paylaşanların doğal rastlaşmalarıyla ilgi çekici anlara sahne olacak. Asmaçatı, komşu üniversitelerin öğrencilerinin ve tüm gençlerin olduğu kadar özellikle yaz aylarında İzmir'de yaşayıp Çeşme yolu üzerinden yazlıklarına ulaşacakların uğrayacakları, kısa tatillerin hızlı alışverişi ya da birlikte yola çıkanların buluşma ve mola noktası olacak.

Diğer büyük şehirlere oranla İzmir her ne kadar hala sıcak bir toplum anlayışını sürdürüyor olsa da, Asmaçatı gitgide bireyselleşerek içine kapanan günümüz metropollerinde yeniden bir araya gelme ihtiyaçını vurguluyor. 21. yüzyılın hızla akan yaşam temposunda, ilişki kurmaya yönlendiren, geçirgen, erişim kolaylıkları sunan, benimsenen ortak bir mekanda renkli bir toplumsal doku içinde, çağımızın ihiyacı olan gayriresmi seremoni alanlarından biri olmayı öneriyor.

Asmaçatı'da alışveriş imkanlarından öte, dört mevsim Ege'nin yumuşak iklimininden yararlanılan bir atmosfer, bu noktada var olan bir eksikliğe çözüm yaratmak amaçlandı. Ege kültürünü içinde taşıyan, bölgenin yaşam ritmi ve sosyal alışkanlıkları ile uyumlu, çardak altı görgüsünü yaşatacak bu buluşma noktası, var olan yerel öğeleri içerdiğinden kentte yaşayanlar tarafından doğal olarak kabul görecektir. Son yıllarda dilimize yerleşen AVM kavramına bir yenilik getiren merkez, ABN - Alışveriş ve Buluşma Noktası kavramını sadece sosyal hayatımıza değil dilimize de kazandırmanın ve bu talebe karşılık yeni bir arz yaratmanın da öncüsü olmayı hedefliyor.

Sürdürülebilirlik çerçevesinde, kamusal alanın, alışveriş ve sokak hayatının birbirini tamamladığı bir ortamda, yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik bağlamda birbirinden farklı kimlikleri bir araya getirerek demokratik bir kesişme imkanı sunacak biçimde kurgulanan, gelenekseli modernle harmanlayan bir anlayışla Asmaçatı görsel ve fizisel olarak doğayla da buluşan, özgün bir noktadan bu ilişkiyi kuruyor. Yerel olanı akıllıca ve çağdaş uygulamalarla yeniden ele alarak doğal, sosyal ve yapılı çevreye uyumlu bir yapılanma ile gündelik yaşam akışına katılmaya özen gösteriyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
İşveren: ARK İnşaat
Ana Yüklenici: ARK İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Paska İnşaat & Peyzaj
İç Mekan Projesi: Tabanlıoğlu Mimarlık
Statik Projesi: Emir Mühendislik
Mekanik Projesi: Elmeksan Mekanik
Elektrik Projesi: ERK Proje Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 22.763 m2
Toplam İnşaat Alanı: 41.450 m2

Pin It
Mimar

Melkan Gürsel

Murat Tabanlıoğlu