Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

LA Şarapları Tadım Tesisi ve Mahzeni

Kreatif Mimarlık’ın tasarladığı LA Şarapları Tadım Tesisi ve Mahzeni İzmir Torbalı’da bulunuyor.

Kreatif Mimarlık projeyi anlatıyor:

"İzmir''''in yaklaşık 40 km güney batısında yer alan Torbalı, oldukça verimli tarım alanlarına sahip. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede yer alan antik Metropolis kenti, elverişli coğrafi özellikler sebebiyle antik çağlarda Ege''''nin ünlü şarap merkezleri arasında sayılırdı.

Endüstriyel gelişim baskısı altında ve tarihsel olarak şarapçılık ile anılan bu bölgede faaliyette bulunan LA Şarapçılık Üretim ve Tadım Tesisi, duyarlı bir yatırımcının çabaları, özenli bir yüklenicinin çalışmaları ve Kreatif Mimarlık''''ın tasarımı ile hayata geçirildi.

Torbalı''''nın kuzey batısında yer alan LA şarapçılık bağları, kuzey-güney doğrultusunda konumlanıyor. Proje alanı ise, tepeden görecek şekilde bağların kuzeybatısında yer alıyor.

Yapıda iki ana işlev yer alır: Şarap tadımı ve mahzen. Mimari programın bu iki bileşeni zıt çevresel gereksinimlere sahip; tadım alanı günışığı, doğal havalandırma ve manzaraya yönelim isterken, mahzen kontrollü ve karanlık bir ortam gerektiriyor. İşlevsel ayrışma, tadım alanının toprak üstünde, mahzenin ise toprak altında kurgulanması ile çözüldü. Toprak içine gömülen mahzenin üstüne yerleştirilen tadım alanın döşemesinde, mahzen ile görsel teması sağlayan geniş cam döşemeler yer alıyor. Bu sayede, üzüm bağları ve tadım alanı arasındaki ilişkinin tadım alanı ile mahzen arasında da devam etmesi hedeflendi. Tadım alanındaki kullanıcı hem üzüm bağları hem de mahzen ile doğrudan etkileşim halinde. Tüm kompleks genelinde bağlar ve mahzen arasında kontrollü bir süreklilik sağlandı.

Toprak içinde yer alan 3.000 m²''''lik mahzen, çelik kalıp ile şekillendirilmiş kavisli brüt beton yüzeylerden oluşuyor. Bu alanda ayrıca, alt kottan manzaraya açılan bir özel şarap tadım alanı bulunuyor. Bu alan, mahzen ile kontrollü bir görsel ilişkiye de sahip.

Toprak üstünde yer alan tadım alanı ise, geniş açıklıklara sahip çelik taşıyıcı sistem, ahşap ve doğal taştan oluşuyor. Doğal taş yüzeylerde Urla işi döşeme tekniği tercih edildi, yapının iç ve dış bitişlerinde özenli bir el işçiliği kullanıldı.

Peyzaj çalışmalarında çevrede yer alan ağaçlar korundu, yerel bitki örtüsü yapının uzantısı olarak değerlendirildi. Yapı, içinde yer aldığı çevresi ile mütevazı bir uyum içerisinde."

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir, Torbalı
Proje Tipi: Şarap Evi / Şaraphane
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: LA Şarapçılık
Statik Projesi: Bürostatik
Mekanik Projesi: Tema Mühendislik
Elektrik Projesi: Enkom Mühendislik
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 4.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Cuma Evren Yıldırım

Görkem Volkan

Ayşe Akbaş