Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Med Amerikan Tıp Merkezi

Med Amerikan polikliniği Vehbi Koç Vakfı sağlık kuruluşları bünyesinde 1997 yılında kurulmuş ve Çiftehavuzlar’da mevcut bir yapıdan dönüştürülmüş binasında poliklinik hizmetleri vermeye başlamış.

Kreatif Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Ancak değişen yerel ve uluslararası yönetmeliklerin gerekliliklerini karşılamakta ve hizmetlerini iyileştirmekte zorlanmaya başladığından, yeni bir yapıya taşınma kararı almıştır. Bu karar üzerine Kreatif Mimarlık yeni Med Amerikan Tıp Merkezi projesi çalışmalarına, 2013 yılı sonunda, Bağdat Caddesi üzerinde Feneryolu mevkiinde kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek uygun bir yapı bulunduğunda başladı.

Med Amerikan Tıp Merkezi, Bağdat Caddesi’ndeki yükseklik sınırlandırmasına uygun olarak zemin üstünde dört kattan oluşmakta. Yaklaşık 8.500 m² toplam kapalı alana sahip binada gün ışığı alması gerekmeyen medikal ve medikal olmayan mekanlar da zeminin altındaki dört bodrum katında bulunuyor.

Merkezde günübirlik cerrahi operasyonların yapılacağı iki ameliyathane, acil servis, kadın sağlığı, pediatri, estetik, check-up, KBB, diş, kalp damar cerrahisi, göz, fizik tedavi gibi servislerine hizmet edecek 36 adet muayene odası bulunmakta. MR, CT, röntgen, mamografi, kemik dansitometre, panoramik röntgen cihazlarının bulunduğu radyoloji bölümünde ve klinik laboratuvar bölümünde hastaların ihtiyaç duyduğu tüm ileri görüntüleme, tetkik ve tanı hizmetleri sağlanmakta.

Toprak üzerindeki tüm mekanlar, bina ortasında etrafındaki sirkülasyon ve bekleme alanlarına doğal ışık sağlayan ve zeminde bir iç bahçeye dönüşen cam galeri etrafında toplandı. Yönetmeliklerin gerektirdiği minimum yükseklik ve geçiş ölçüleri ile sınırlı kalmayan planlama yaklaşımında hasta konforunu ve hizmet kalitesini arttırmak hedeflendi. Medikal gereklilikler nedeni ile bir arada ve yakın olması gereken servisler mekanların bina içindeki organizasyonunu şekillendirdi.

Projenin mimari müellifi Kreatif Mimarlık sağlık sektöründeki tecrübelerinden de yararlanarak medikal mekânsal planlamanın yanı sıra merkezin iç mimari projesini de üstlendi. Planlama ve malzeme seçimi aşamasında hasta hizmetlerinin hijyen ve temizlik ile ilgili talepleri ile işletmenin yoğun kullanıma dayanıklılık ihtiyaçları göz önünde tutularak kullanıcılara konforlu ve ihtiyaçları için tasarlanmış bir mekan bulundukları hissini vermek hedeflendi. İç mekanlarda sakin ve huzurlu bir atmosfer sağlayan kahverenginin tonlarında natürel renkler ve malzemeler tercih edildi. Zeminde doğal taş ve ahşap görünümlü kaplamalar kullanılırken, duvarlarda akustik konforu da sağlayacak ahşap kaplama ve tekstil esaslı duvar kağıtları kullanıldı. Ortak mekanlardaki bölücüler de benzer şekilde akustik konfora katkı sağlayacak şekilde tasarlandı. Seçilen malzemelerde hasta ve çalışan sağlığı göz önünde tutularak zararlı gaz salınımı yapmayan ve toksik madde içermeyen ürünler tercih edildi.

Bağdat Caddesi’nin üzerindeki yapıların değişen kullanıcı profili, mağazacılık ve ofis talepleri nedeni ile giderek daha fazla üretilen sağır ve kapalı cepheye sahip yapıların aksine Med Amerikan Tıp Merkezi’nde mevcut konut dokusuna uygun farklı cephe alternatifleri detaylıca çalışıldı. Binanın bulunduğu yerle aykırı olmayan ama çağdaş bir kimlik benimsemesine dikkat edildi. Bu kimlik yaratılırken, projelerinin yine Kreatif Mimarlık tarafından yapıldığı Amerikan Hastanesi ve yeni inşa edilen Koç Üniversitesi Hastanesi ile ortak bir görsel dil oluşturmak hedeflendi.

Müteahhitliğini de Kreatif Mimarlık’ın üstlendiği Med Amerikan Tıp Merkezi’nin inşaat işleri Mayıs 2015’te tamamlandı, Sağlık Bakanlığı ruhsatlandırma ve sertifikasyon aşamalarından sonra ise binaya Haziran 2015’te hasta kabul edilmeye başlandı.         

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
İşveren: Med Amerikan
Ana Yüklenici: Kreatif Mimarlık
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 8,500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Birkan Kankatan