Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Medicana Hastanesi Kızıltoprak İç Mekan ve Cephe Tasarımı

Zoom TPU tarafından iç mekan ve cephe tasarımı yapılan hastanenin inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Medicana Grubu ile çalışılan ilk proje olma özelliği taşıyan Medicana Kızıltoprak Hastanesi, 65 yatak kapasitesi ile İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 14.104 m² inşaat alanı üzerine kurulmuştur. Fenerbahçe, Bağdat Caddesi, köprü ve sahil bağlantı yollarının kesiştiği, hem yerleşim, hem de iş dünyası ve sosyal yaşam merkezlerinin iç içe olduğu bir konumda yer almaktadır.

Yapının tasarım sürecine cephe ile başlanmış olup, dolu ve boş cephe ilişkilerine göre lineer kompozit parçalarla düşey etki güçlendirilmiş, boyalı cam yüzeyler ile derinlik artırılmıştır.

Yapının merkezindeki ışıklık sayesinde, katlar arasında görsel ilişki kurulmuş olup, peyzaj elemanlarıyla da desteklenerek hem gün ışığından hem de yeşil alan konseptinden yararlanılması sağlanmıştır. Doğal ışıktan mümkün olduğunca yararlanılan yapı için aydınlatma seçimleri de doğal ışığı destekler nitelikte kullanılmıştır.

Lobi girişinden itibaren, yapının fütüristik ve organik tasarım özellikleri öne çıkmaktadır. Özellikle lobi bankosunun lobi merdivenleri ile olan ilişkisi ve tavanda kullanılan parametrik lineer dalga formları, yapının genelinde ortak bir dilde ilerleyen konseptin ilk ipuçlarıdır.

Poliklinik bekleme alanlarındaki banko ve oturma elemanları, yapının tamamı ile organik bağ kuracak şekilde kurgulanmıştır. Mekanları birbirine bağlayan poliklinik ve hasta koridorları gibi alanlar sadelikle mahalleri birbirine bağlamaktadır. Hasta odaları ise, yatak başı ile depolama alanları bir arada olacak şekilde tasarlanmış olup, bu yönüyle ZOOM/TPU’nun organik form anlayışlarını destekler nitelikte mekanlara dönüşmüştür.

Yapının tamamı, salt olarak fonksiyonların ya da mobilyaların yerleşiminden ziyade, bunların yapıyla bütünleşmesi esasına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
İşveren: Işıl Sağlık Hizmetleri
Proje Yöneticisi: Begüm Öncül
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 1,983 m²
Toplam İnşaat Alanı: 14,104 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Atilla Kuzu

Levent Çırpıcı

Yunus Emre Kara