Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Memorial Bahçelievler Hastanesi İç Mekan Tasarımı

İç mekan tasarımı ZOOM/TPU tarafından yapılan Memorial Bahçelievler Hastanesi’nin inşaatı 2018 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Memorial Bahçelievler Hastanesi, 8.000 m2‘lik bölümü yeşil alan olmak üzere toplamda 72.000 m2 alan üzerine kurulmuştur. 320 yatak kapasitesi ile 2018 yılı başında faaliyete geçen hastane, 15 ameliyathane 49 yoğun bakım ünitesi, 135 poliklinik ve 15 müşaade odasından oluşmaktadır.

Bahçelievler Hastanesi, ZOOM/TPU’nun Memorial Sağlık Grubu ile bugüne kadar gerçekleştirdiği sağlık yapıları arasında Memorial’ın desteği ile yenilikçi tasarım yaklaşımlarını ve deneyimlerini ortaya koyduğu, yüksek standartlara sahip bir proje olarak öne çıkmaktadır.

ZOOM/TPU’nun tasarım sürecinde temel aldığı hasta odaklı tasarım kriterleri ve hastalar üzerinden edindiği deneyimleri, çevresel iyileşme faktörlerini de gözeterek, hastaların hastanenin tüm noktalarında edinecekleri iyileşme hissiyatı gözetilerek tasarlanmıştır. Yerel otorite yönetmelikleri, uluslararası akreditasyon ve Leed gibi sertifikasyon öngörüleriyle tasarım süreçleri ve yöntemleri şekillenmekle beraber özellikle malzeme seçimlerinde bu kriterler esas alınmıştır. Kullanılan mobilyalar da bu ilkeler doğrultusunda seçilmiş ve üretilmiştir.

Memorial Bahçelievler Hastanesi, United States Green Building Council (USGBC) tarafından verilen, dünyada ilk LEED Platinum Sertifikası’na sahip tam donanımlı hastane olma özelliği ile enerji kullanımı ve çevre dostu yaklaşımlarıyla da öne çıkmaktadır.

Tasarıma ilke olarak kullandığımız iyileştirici çevre yaklaşımı çerçevesinde, doğanın yapı içerisine entegre edilmesi amacıyla, dijital görselleştirme firması NOHlab ile birlikte tasarım sürecinde çalışılarak, genel mahallerde kullanılan dijital ekranlar üzerinden doğa figürünün hastane içerisine dijital olarak entegre edildiği bir sanatsal çalışma gerçekleştirilmiştir.

Yapının sanatla olan ilişkisi ise, süreli sergilerin düzenleneceği alanların tasarlanması ile kurulmuştur. Lobiye girildiğinde yürüyen merdiven aksında bulunan bir enstalasyon alanı mevcuttur. Biyofilik tasarım örneklerinden olan bu enstalasyon sanatsal bir obje olmakla beraber, yeşili de içinde barındıran niteliktedir. PIN Architects tarafından tasarlanmıştır.

Aydınlatma tasarımı farklı senaryolara ve ihtiyaçlara cevap verecek şekilde ele alınmıştır. Özellikle yapının 24 saat yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, gündüz ve gece senaryoları hasta odaları ve hasta koridorlarında hassasiyetle çalışılmış, en doğru aydınlatma kurgusuna ulaşılmıştır.

Hastanenin tam teşekküllü bir hastane olması sebebiyle birçok birimi içinde barındırmaktadır. Bu birçok farklı branşa hizmet eden poliklinik alanlarının her biri işlev ve dallarına yönelik olarak birbirinden farklı olarak tasarlanmıştır.

Pediatri bölümünde çocuk odaklı bir tasarım yapılmış olup, bekleme alanları aynı zamanda çocuklar için oyun alanları olarak öngörülmüş ve seçilen malzeme, renk, doku, mahallin ihtiyaçlarını karşılar niteliklerde ele alınmıştır.

Yapı içerisinde kurgulanmış olan, fonksiyona göre bölünebilen ya da bütün olarak kullanılabilen 285 m2‘lik çok amaçlı salon bulunmaktadır. Hastanenin yapısı ve büyüklüğünden dolayı, hastane personelinin kendi deneyimlerini paylaşabildikleri, toplantı ve eğitimler düzenleyebildikleri bir kültür alanı olarak tasarlanmıştır. Bunlarla ilişkili olan, büyük bir hastane olması sebebiyle büyükçe de bir alan gerektiren yönetim ofisi gibi birçok alan da sağlık yapısının içerisine entegre edilmiş şekilde hayat bulmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Bahçelievler
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
İşveren: İstanbul Memorial Sağlık Yatırımları AŞ
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 72,496 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Atilla Kuzu

Levent Çırpıcı

Yunus Emre Kara

Erman Aycan

Rabia Aydın

Gökçe Koparal

Ata Benli