Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Dr. İlker Apaydın'ın Muayenehanesi

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. İlker Apaydın'ın Terrace Fulya'da bulunan muayenehanesi, Zafer Karoğlu ve Esen Akyar tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Mevcut bir planlamanın kliniğe dönüşümü yolunda, etkili ve renkli bir dille yeniden yorumlanmasıyla gerçekleşen Plastik Cerrah Dr. İlker Apaydın’ın muayenehanesi, Terrace Fulya projesi içerisinde 250 metrekarelik bir dairede konumlandı. Alışılagelmiş klinik anlayışından bağımsızlaşırken genel steril görünümünden de taviz vermeyen bir tasarımla ele alınan klinik; ziyaretçilerin göz zevkine hitap eden, kendilerini güvende hissedeceği, modern, şık ve özgün iç mekanlarla yaratıldı.

Dr. İlker Apaydın için tasarlanan bu klinikte, sağlık birimlerinde sıkça kullanılan açık tonlardaki renkler yerine, ana renk olarak duvar yüzeylerinde ve mobilyalarda kurumsal kimliği ortaya koyan koyu füme ve tonları kullanıldı. Mekandaki renkler, tavan ve duvar yüzeyleri, kalp ritminden ilham alınarak tasarlanan akışkan formdaki grafik anlatımlarla desteklenerek karakterize edildi ve bu grafik etki, kullanılacak olan mobilyaların niteliğinin de belirleyicisi oldu. Asma tavan gibi öğeler kullanılmak istenmediği için, özel geliştirilmiş barissol tavanlar hem aydınlatmayı sağladı, hem de tavan tasarımlarını oluşturdu.

Mekanda önceden mevcut olan duvar nişleri ve banko basit dokunuşlarla projenin konseptine uygun olarak dönüştürülerek kullanıldı. Mevcut hali zayıf ve küçük olan banko büyütülerek ve aydınlatma eklenerek mekana uygun hale getirildi.

Bu klinikte mevcut yapıya ufak dokunuşlarla verimli mekânsal düzenlemeler gerçekleştirildi ve mevcut şema dahilinde minör operasyon odası, konsültasyon odaları, muhasebe ve arşiv için gereken alanlar yeniden şekillendirildi.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Şişli
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
İşveren: İlker Apaydın
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 250 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Zafer Karoğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Mehmet Türkmen