Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Blox Haliç III

TEM - Kağıthane bağlantısına yakınlığı ile dikkat çeken, 9.500 m² inşaat alanına sahip ve 1.550 m²’lik bir arsa üzerinde yer alan Efesan Blox Haliç projesi; 2+1, 1+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyor.

Iglo Architects, projeyi anlatıyor:

Çok eğimli, dar ve uzun bir arazi üzerine inşa edilen projenin dezavantajlı görünen bu durumunu tasarım çözümleriyle fırsata dönüştürmeyi başaran Iglo Architects, yapının girişini oluşturan üst yolu, binaya genişçe bir köprüyle bağlayarak, köprünün bir bölümünü bahçe ve yeşil alan olarak düzenlerken, bir bölümünde de giriş resepsiyonunu oluşturdu.

Arazinin Kağıthane vadisine hakim, ferah konumu nedeniyle, tüm yaşam alanları ön cepheye yerleştirildi ve toplam 70 dairenin her birinin bu manzara ile geniş balkonlar ya da Fransız balkonlarıyla temas etmesi sağlandı. Geniş balkon kullanılamayan orta dairelerde 60 cm’lik geri çekilmelerle oluşturulan uzun Fransız balkonlarının, zaman içinde kat sakinlerinin de katkısıyla yeşillendirilerek, yaşayan bir etki oluşturması ve soğuk, keskin yapı algısını kırması planlandı. Çatı katında yine etkileyici manzaranın keyfine varmaya ve komşuluk ilişkilerinin kuvvetlenmesine fırsat verecek şekilde sosyal alan ve açık teraslar düzenlendi.

Tüm cephede bütün boşluklar yere kadar tasarlanarak, olabildiğince her noktadan manzaranın ve bol gün ışığının içeri girmesi sağlandı. Binanın dar köşesine komşu olan park da değerli bir manzara açısı oluşturuyor.

Yapının statik güvenliği açısından da bir gereklilik olarak, otopark bölümü tüm araziye yayılan 2 kat halinde düzenlendi. Kaide etkisi yaratan bu alanın üzerindeki platform, bahçe olarak kullanıldı. Otopark alanlarına arazinin uzak köşesinden döner rampalarla iniliyor. Geri kalan alan da komşuluk ilişkilerinin gelişmesine fırsat verecek şekilde bahçesi olan sosyal kat olarak şekillendirildi.

Şaft ve bacalar arka cephede mimarinin içerisinde hissedilmeyecek şekilde çözüldü. Toplam 55 metre yüksekliğindeki binada, yatay etkiyi kuvvetlendirmek için kat silmeleri kullanıldı ve renk farklılıkları oluşturularak yapının daha zarif ve oranlı bir görünüme sahip olması hedeflendi

Künye
Proje Yeri: Kağıthane, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
Arsa Alanı: 1.550 m2
Toplam İnşaat Alanı: 9,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi