Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Newage Estetik Kliniği

İglo Mimarlık tarafından tasarlanan Newage Estetik Kliniği Fulya Teras projesindeki 4+1, 250 m2'lik bir dairede yer alıyor.

Dairenin mevcut planlaması, klinik ihtiyaçlarına cevap verebilecek şemadaydı. Tek eksik, engelli tuvaleti oldu. Bunun için mevcut banyolardan biri revize edilerek şartnamelere uygun hale getirildi. Operasyon odası, konsültasyon odaları, muhasebe ve arşiv için gereken alanlar mevcut şema kullanılarak düzenlendi. Dolayısı ile dairede kırım yapılmadı ve hali hazır üç banyo ve kapılar dahil her şey yerli yerinde kaldı. Klinik sahiplerini kontrollü maliyet çözümleri sevindirirken, stabil bir düzen içinde kliniğe özgü bir tarz ve ilgi çekici bir ortam hazırlamak konusu tasarımcıya kaldı. Mimardan istenen; müşteriye güven veren, akılda kalıcı, şık ve modern bir artmosfer oluşturulmasıydı.

Her zaman olduğu gibi; sorun, çözümünü kendi içinde barındırıyordu. Yapılması gereken aydınlatma, mobilya ve kaplama malzemelerini yorumlamak olacaktı.

İlk yapılan, bu tür mekanlarda steril hissi vermek için genellikle kullanılan açık mavi ve beyaz renklere savaş açmak oldu. "Neden siyah olmasın?'' sorusuyla tavandan zemine koyu füme seçilerek mekana işlendi.

Tavan/duvar geçişlerinde kalp ritmini hatırlatan akışkan bir form kullanıldı. Bu grafik etki, mobilyaların da karakterini belirledi. Asma tavan gibi inşai öğeler kullanılmak istenmediği için gergi tavan elemanları tecih edildi.

Mekanlara özel tasarlamış bu gergi tavanlar hem aydınlatmayı sağlayıp hem de tavan kompozisyonunu oluşturmuş oldular. Hazır mobilyaların yanında, salonda bekleyenlere ikramların da yapılabileceği beş metre uzunluğunda bir banko tasarlandı.

Özetle duvarda boya ve halıda yapılan grafik düzenlemelerden çıkan bir tasarım ve buna entegre edilen mobilya ve aydınlatmalarla son derece uygun bütçesiyle klinik atmosferi tamamlandı.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Zafer Karoğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Uğur İmamoğlu