İlgili Projeler

Vakko Moda ve Power Medya MerkeziProje, REX Architecture'ın ABD sınırları dışındaki uygulanmış ilk projesi. Farklı bir coğrafyada olmasının dışında binanın yapılış süreci farklı zorlukların yaşanmasına neden olmuş. Bunlardan en başta geleni zaman darlığı.

Süreci hızlandırmak adına daha önce iptal edilen aşağı yukarı aynı büyüklükteki Pasadena Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Annenberg Center projelerinin programını Vakko Moda Merkezi'ne uygulanmış.

Mevcut kabuk ve içerisinde düşünülen çelik iskeletin uygulanması 6 hafta sürmüş. Bu süreç işveren için de zorlu geçmiş. Strüktür konusunda her şeyin rayına oturmasının ardından 2 hafta sonra çelik siparişleri verilmiş ve inşaat başlamış.

Caltech (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü) üst düzey yönetimi aniden REX'in Annenberg Bilim ve Teknoloji Bilgi Merkezi tasarımını değiştirince proje iptal oldu.

2 ay sonra, Türkiye'nin seçkin moda evlerinden Vakko ve Power Media'nın CEO'su sene sonuna kadar tamamlanmamış ve terkedilmiş bir otel inşaatını kullanarak yeni merkez binasının yapımı ve tasarımı için bizimle anlaştı.  Ancak tesadüfen yarım kalmış inşaat Annenberg Merkezi ile aynı plan ölçülerine, kat yüksekliğine ve servis konseptine sahipti.

Vakko/Power REX ile anlaştıktan sonra Annenberg Center için hazırlanan inşaat belgeleri otelin beton iskeletine göre uyarlandıktan sonra yalnızca 4 gün içinde çevreyi saran ofis bloklarının yapımına başlandı. Bu uyarlanmış yeniden kullanım aynı zamanda programın eşsiz kısımlarını tasarlayabilmek için 6 hafta boyunca açık bir pencere işlevi gördü. Hız, tasarımın en önemli parametresi olmaya başladı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Vakko
İnşaat Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Toplam İnşaat Alanı: 9.100 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Erez Ella

Tomas Janka

Mathias Madaus

David Menicovich

Tsuyoshi Nakamoto

Joshua Prince-Ramus

Ishtiaq Rafiuddin

Tieliu Wu