Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Cimpor Hasanoğlan Çimento Fabrikası Yönetim Binası

Cimpor Hasanoğlan çimento üretim tesislerinin cephe tasarımı yapılarak tesislerin inşasını gerçekleştiren mühendislik firmasıyla (Prokon) koordinasyon içerisinde cepheler uygulandı.

Buna ek olarak, çimento fabrikası arazisi içerisinde yer alacak 8.300 m² inşaat alanı olan bina, laboratuarlar, yönetim birimleri ve sosyal alan fonksiyonları içerecek şekilde tasarlandı ve projelendirildi.

Fabrika girişinde yer alan giriş yapısı da tasarımın bir ögesi olarak tasarlandı ve projelendirildi.

Projelendirme ve tasarım kapsamında, kamyon bekleme alanları, kamyon tartı bölümleri ve ziyaretçilerle kamyon hareketinin ayrımını içeren trafik düzeni tasarımı da yapıldı.

Kompleks içerisinde yer alan yönetim binasının Cimpor firmasının Türkiye'deki genel merkez binası olmasından yola çıkılarak, firmanın Türkiye kimliğini yansıtacak bir bina tasarlamaya özen gösterildi ve kurumsal kimliği ön plana çıkaracak malzeme-örneğin brüt beton-ve detaylar kullanıldı.

Bina kullanıcılarının günlük hayattaki konforlarını arttıracak iç bahçe ve sosyal fonksiyonların tasarımı gibi konulara ayrıca özen gösterilerek, klasik tozlu sanayi yapısı formatının dışına çıkılmaya çalışıldı.

Çok farklı fonksiyonların ve kullanıcıların bir arada bulunacağı bina, bir kampus mantığıyla ancak çok fazla araziye yayılmadan çözülerek işçi, mavi yakalı, beyaz yakalı ve ziyaretçilerin her biri ayrı bölümleri kullanabilirken, hem kontrollü hem rahat hareket edebilecekleri şekilde tasarlandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Cimpor Yibitaş Çimento San. ve Tic. AŞ
Ana Yüklenici: Topkaya İnşaat, Prokon
İç Mekan Projesi: Iglo Architects
Statik Projesi: Doruk Mühendislik
Mekanik Projesi: ABC Mekanik
Elektrik Projesi: Erk Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 225.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 8.300 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Zafer Karoğlu