Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Atakent Spor Kompleksi

Atakent Spor Kompleksi, Ankara İncek'te, toplam 27.000 m2 içeren iki bitişik parsel üzerinde yer almaktadır.

Arazi, ana yola cepheli üst kottan başlayıp, ait olduğu kooperatif arazisini boydan boya kat etmektedir. Parselin ortasında yer alan "vadi"nin iki ucu arasında 30-35 m kot farkı bulunmaktadır.

Proje toplamda 13.000 m2 inşaat alanına sahiptir. Açık ve kapalı yüzme havuzları, fitness salonları gibi sportif kullanımlar, alışveriş merkezi, café, restaurant, kuaför, eczane, kreş, sosyal kulüp, oda sinemaları, vb. içeren proje ile, hem ana giriş mekanını tanımlamak hem de üst ve alt kotlar arasında güçlü mekansal bağlantı kurmayı amaçlamaktadır.

Ortası vadi ile çukur olan arazi, mevcut yapısı ile "güçlü bir mekan oluşturmaktadır". Proje, yapısal ve bitkisel olarak, topografyanın bu dramatik yapısını vurgulacak şekilde, arazide eksik kalan kısımları tamamlama, boşlukları doldurma yaklaşımı ile ele alınmıştır.

Proje, alt bölümde, arazinin ortasındaki lineer oyuğa yerleşmiş, ana yola bakan üst bölümde ise, arkadlı bir "meydan" ve dükkanlar ile "kentsel bir karakter"/ "toplanma odağı" sunmaktadır. Yapının, kooperatif konutlarına bakan kenarı, "dev bir merdivenin basamakları" gibi alt kotlara inip, çeşitli kotlar arasında "yatay ve düşey bir dolaşım aksı" olarak işlev görmektedir.

Diğer kenarda, komşu parsel sınırında yer alan istinat duvarı, "Yeşil Duvar" tasarımın önemli bir elemanı olmuştur. Araziyi boydan boya kat eden bu duvar, bir peyzaj elemanı olarak, "yaya yolu", "bakı terasları", "tribünler"e dönüşmektedir. Kapalı Yüzme Havuzu mekanındaki "botanik bahçesi" de bu duvarın bir devamıdır. "Monoblok" karakterdeki yapının tamamı, üzerinde yer aldığı ve doldurduğu boşluktaki toprağın rengine uygun doğal taş ile kaplanmıştır. Cam ve metal kullanılan diğer malzemelerdir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Spor Salonu
İşveren: SS Atakent KYK
Danışman: Ferhan Teber
İç Mekan Projesi: Semra Teber Yener
Statik Projesi: Danyal Kubin
Mekanik Projesi: Melih Özüner
Elektrik Projesi: Kemal Güravşar
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 27.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 13.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Semra Teber Yener
Yardımcı Mimar(lar)
Figen Yücel