Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Çankaya Üniversitesi Yeni Kampüsü

Erkal Mimarlık tarafından tasarlanan Çankaya Üniversitesi Yeni Kampüsü ARKİV Seçkileri 2011'de yer aldı.

Ankara-Eskişehir Yolu'nun 29. km'sinde, Çankaya Üniversitesi Yeni Kampüsü'nün planlanmasına ve tasarımına 2007 yılında başlandı. Kısa aşamalar ile inşaatı gerçekleşen tesislerde 2011 - 2012 eğitim yılında hazırlık okulu, 3 fakülte, rektörlük, kütüphane ve sosyal tesisler ile eğitim başladı. Hali hazırda yaklaşık 60.000 m2'lik kullanım alanı tamamlandı. Tasarım ve inşaat planlama aşamalarında olan yapılar da tamamlandığında üniversite kullanım alanı, tamamen taşınacak tüm birimleriyle 80.000 m2'ye çıkacak.

Master planda, istenen yapı programına göre oldukça yoğun zemin kullanımı gerektiren bir yerleşimi zorunlu kılması nedeniyle yapılar arasında iç boşluklar ve sürprizli dış mekan dizileri ile yayaların kullanacağı adalar planlandı. Arazinin farklı kotlara oturan çok hareketli doğasını da kullanarak adalar arasında bağlantılan yapıların kendileri ile kurgulanabildi.

Böylece yapıların iç dolaşım ağının, kampüs içi dolaşım ve erişim ağının kendisi olması hedeflendi. Yapılar Ankara'nın karasal iklimi gözetilerek birbirleri ile bağlantılı olacak şekilde kurgulandı. Eğitim yılının çoğunda, kampüs için ulaşımın önemli ve güncel bir kısmı dış koşullardan korundu. Yeşilin kampüs içinde etkinliğini artırmak için ağaçlandırma bölgeleri ayrıldığı gibi, yapılar arasındaki mekan dizileri de arazinin orijinal topoğrafyasının yaya ve araç kullanımı için yumuşatılarak peyzaj ile zenginleştirildi.

21. Yüzyılda yeni bir arazi üzerinde kurulan yeni bir kampüs olarak Çankaya Üniversitesi sürdürülebilirlik teknik ve tercihlerini gerçekleşebilir oranda dahil etmek için elinden geleni yapmaya çalıştı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Yenimahalle
Proje Tipi: Üniversite Kampüsü
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Çankaya Üniversitesi
Ana Yüklenici: SÜRCON - Sürücüler Mühendislik ve İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Belemir Dalokay, DDS
Statik Projesi: Erdoğan Levent Aksaray
Mekanik Projesi: Abdullah Bilgin
Elektrik Projesi: Kemal Güravşar
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 400.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 60.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emre Erkal

Ozan Erkal

Coşkun Erkal

Filiz Erkal