Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi

A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi ARIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Kampüsü gelişim planlamasının dördüncü aşamasında inşa edilen Teknoloji Merkezi, Mühendislik Laboratuvarları ile Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi stüdyolarını içermektedir. Yapıda, Makine, Endüstri, Bilgisayar, Elektrik ve Elektronik, Biyomedikal, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümleri için büyüklükleri 64 ila 200 m2 arasında değişen toplam 82 adet laboratuvar bulunmaktadır. Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi için ise 12 adet stüdyo, 1 adet maket atölyesi tasarlanmıştır. Teknoloji Merkezi'nin, ilerde gelişime açık olacak şekilde, koridor sonlarında bırakılmış olan rezerv bölümlerinden köprü ile diğer fakülte birimlerine bağlanması planlanmıştır.

İlk etap yapılarında tasarlanan avlu, bu yapıda da sürdürülen bir mekan düzeni olmuştur. Laboratuvarlar, Su Türbini Test Merkezi ve teraslarla çevrelenen avlu, yapının hemen her yerinden algılanmaktadır. Avlu cephesinin tamamen şeffaf oluşu tüm mekanların birbirleri ile görsel ilişkilerini güçlendirmiştir. Zemin katta koridor ve girişe yakın tasarlanan amfi ve kafeteryadan iç bahçeye ulaşım sağlanmaktadır. Bu mekanın öğrenciler tarafından etkin bir şekilde kullanılması hedeflenmiştir.

TOBB ETÜ HİDRO adıyla kurulan dünyanın en büyük Su Türbini Test Merkezi, yapının bodrum katında 600 m2 taban alanında tasarlanmıştır. 12 m yüksekliğindeki bu alan bodrum katta olmasına rağmen iç bahçe ve cepheden gün ışığı alabilmektedir. Yapıdan dilatasyonla ayrılmış, prefabrik döşemelerle üzeri kapatılan 7m derinlikteki betonarme kutuda test merkezi için gerekli düzeneğin döşeme altındaki kısmı ve su deposu yer almaktadır.

Yapı programının teknik özellikleri doğrultusunda katlarda çok sayıda şaft planlanmıştır. Tesisatın her türlü gelişime açık olması ihtiyaçların sürekliliğinin sağlanması açısından önem taşımaktadır. Bodrum katta araç girişine olanak verebilecek genişlikte koridorlar tasarlanmıştır. Her kata ulaşan ve dışarıdan servis alacak şekilde tasarlanan yük asansörü ile forklift dolaşımına elverişli koridorlardan tüm laboratuvarlara ulaşım sağlanmıştır. Zeminde yüzeyi sertleştirilmiş beton kullanılmıştır. Asma tavan kullanılmayarak açıkta bırakılan tesisat sistemleri mimari dilin tamamlayıcı parçası olarak ele alınmıştır. Mimaride kullanılan yapısal çizgiler iç mekan düzenlemelerinde de sürdürülmüştür. Yapı genelinde malzemenin sadeliği korunmuştur. Dolaşım hollerinde ve mobilyalardaki renk kullanımlarında TOBB ETÜ'nün kurumsal renkleri olan kırmızı, mavi ve sarı tercih edilmiştir. Ağırlıklı olarak sarı rengin kullanıldığı yapıda her kat ayrı bir renk ile düzenlenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Üniversite Kampüsü
İşveren: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
Ana Yüklenici: TÜR-SUM A.Ş.
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
İç Mekan Projesi: A Tasarım Mimarlık
Proje Yöneticisi: Nil Ece İnce
Statik Projesi: Yüksek Proje İnşaat
Mekanik Projesi: Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Alara Mühendislik
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 300.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 23.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk