Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Atakule Yeni Çarşı Projesi

A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan alışveriş merkezi, 80'lerin sonunda Ragıp Buluç tarafından tasarlanan ancak bir süredir işlevini yitirmiş olan çarşı projesinin yerini almak üzere üretilmiş.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Tasarımı Ragıp Buluç’a ait olan yapı 1980’li yılların sonunda inşa edildi. Başkent Ankara’nın simgesel yapılarından biri olan Atakule ve ona bağlı alışveriş birimleri uzun süre kullanıldı.2009 yılında yapının el değiştirmesi sonucunda yapının yeni sahibi olan Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. projede güncel gereksinimlere yönelik bazı tadilatlar ve düzenlemeleri gerçekleştirme kararı aldı.

2010 yılında başlayan yenileme projesi kapsamında alternatif çalışmalar yapıldı. İlk öneriler de mevcut yapının tüm strüktür sistemi korunarak çeşitli şemalar geliştirildi. Bu çalışmalarda kule ve kule üzerinde yer alan döner platform korunarak alt kütlede yeni gereksinimlere göre düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin çıkış noktasını yeni işlevsel kurgunun yanısıra Botanik parkı ile kurulmaya çalışılan bir süreklilik ilişkisi oluşturdu. Bu aşamada dolaşım düzeni, botanik parkı manzarası, mağazaların büyüklüğü, konumu ve otoparkın verimliliği irdelendi, yeni bir plan şeması önerildi. Ancak mevcut bodrum kat adedi ile gereken otopark ihtiyacı karşılanamadı.

Daha sonra geliştirilen alternatif projede ise kulenin ve yakın çevresinin korunması, onu saran kütlenin ise yıkılarak yapılması seçeneği üzerinde duruldu. Bu öneride kule özel önlemlerle korunarak alt kütlenin yeni bir taşıyıcı sistem içinde ele alınması ve özellikle otopark olanağının arttırılması hedeflendi. Önerilen merkezi atriyum Botanik Parkı eksenine alınarak dolaşım alanları küçültüldü, yapının içinden çıkan kule atriyumun bir parçası olarak değerlendirildi. Teraslarla yukarı doğru açılan iç boşlukta mevcut parkla bir süreklilik ilişkisi oluşturulması, böylelikle yapıya değer katan zengin bir mekan deneyimi sağlanması hedeflendi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Ana Yüklenici: Kaba İnşaat, Özka-Aysoy
Alt Yüklenici: Alia Mimarlık, Gastem, Elmak, Pimeks, Novum
Peyzaj Mimarlığı: Dalokay Tasarım Stüdyosu (DDS)
Statik Projesi: Yüksek Proje
Mekanik Projesi: Metta Mühendislik
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Alara Proje Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 6,730 m2
Toplam İnşaat Alanı: 47,800 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk