Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kızılelma

RGGA Mimarlık tarafından tasarlanan proje Ankara'da Eskişehir Yolu üzerinde bulunuyor.

R. Güneş Gökçek, projeyi anlatıyor:

Proje arsası, Ankara’nın batı yönüne doğru gelişen en önemli ticaret ve prestij aksında yer almaktadır. Eskişehir yolu olarak anılan aks, kent merkezinden başlayarak, ofis kulelerinin, şehir hastanelerinin, yeni bakanlık yapılarının ve alışveriş merkezlerinin eklemlenerek hızla Ankara’nın  ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Bölgede son yıllarda çevredeki askeri havaalanlarının etkisi ile yeniden belirlenen mânia sınırının yaklaşık 60m’ye inmiştir. Buna karşın emsal değeri fazladır. Birbirini zorlayan  bu iki girdiye ek olarak parselin Eskişehir yoluna oldukça dar cephe vermesi tasarımın sınırlayıcıları arasında yer almaktadır.   Yapı zemin katta geçirgen bir boşluk olarak ele alınmıştır. Hemen önündeki metro istasyonundan ya da Eskişehir yolundaki diğer toplu taşım alternatifleri ile bölgeye gelecek olan ve kuzey yoluna geçmek isteyecek kentliyi de içine alacak şekilde yarı korunaklı tasarlanan zemin kat, lüks restoran ve kafelere ev sahipliği yapacaktır. 1. bodrum da kapalı olarak tasarlanan ticaret alanı ile 1. katta kurgulanan dükkanlara direkt ulaşım sağlayacak şekilde yürüyen merdivenleri bulunan ticaret alanı ofis ve rezidans kütlelerine baza oluşturmaktadır. Projenin ön cephesinde yer alan otel projesi tek başına bir kütle olarak diğer fonksiyonları desteklemektedir.

Yapıların cephe dili bir yandan bütünün parçaları olarak kendini ifade edecek şekilde tasarlanırken, diğer yandan kendi fonksiyonlarına uygun biçimde ayrışmaktadır.

Proje, World Architecture Community 24. dönem ödüllerinde, tasarlanmış projeler dalında ödüllendirilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Ofis, Alışveriş Merkezi, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Ticari, Konut
İşveren: ESM Grup
Maket: Patyo Maket
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 16,750 m2
Toplam İnşaat Alanı: 88,355 m2

Pin It
Mimar

R. Güneş Gökçek
Yardımcı Mimar(lar)
Çağrı Çağır