Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Renaza

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Renaza yapısı Ankara’da Turan Güneş Bulvarı ve Doğukent Caddesi kesişiminde, yaklaşık 13.000 m2 inşaat alanlı, 50 adet konut, 30 adet birleşebilir ofis, 4 adet mağaza ve zemin altında 2 adet otopark katı ile toplam 13 kattan oluşan çok amaçlı bir yapıdır. Bu çok amaçlılık yapıda farklı derecelerde katmanlaşma ve bir bütün içerisinde ayrışma ile kendini okutur. Yapı, zemindeki mağazaların üstünde 4 farklı kütle halinde her yönden geriye çekilir, üst katlara doğru hafifler, küçülür. Batıda Dikmen vadisinin keskin eğimi kesitte devam ettirilerek çevresiyle ilişki kurar. Her kütlede yatay düşey elemanlar farklı bir tonda doğal taş traverten ile kaplıdır. Tonlama zeminin üstündeki 2 katlı 1. kütle ile birlikte koyu renkten başlar, üst kütlelere doğru gittikçe açılır. Yapıdaki her yönden kademelenme ve ton geçişleri ile cepheye ritim katılır.

Yapının mimarisi klasik mimarideki cephede farklı katlardaki değişken yükseklik ve özellikte otonom parçalarla ayrışma prensibini takip eder. Cephenin tasarımı ile birkaç katmanda derinlik kurulur; her kütlenin en dışında o kütleyi tanımlayan bir dış çerçeve, bu çerçevenin bir gerisinde aynı renkte travertenler ile kaplı farklı genişlikte düşey elemanlar, onların gerisinde füme renkli duvarlar ve son olarak yine füme renkli dikey doğramalar ve en geride şeffaf cam cephe bulunur. Bu ritim her kütlede kendi rengi ve malzemesi ile geriye çekilerek devam eder. Böylece şehir ölçeğinde 4 ayrı kütleden oluşmuş tek bir yapı hissedilirken, her kütlenin içindeki 5 ayrı katman da yapının cephesini sofistike hale getirir. Göz bu incelmeyi katman katman takip edebilir. Bir katman içindeki diğer katman ve onun içindeki başka bir katman cepheye görsel hareket, ritim ve derinlik katar.

Yapı klasik mimariden gelen özellikleri dışında aynı zamanda modern mimariyle de sadeliği, kütle hareketleri, katmanlaşmasıyla ilişkilenir. Her katta oluşturulan balkonlar ve teraslarla yeşilin üst katlara taşınmasına imkan verir.

Yapıda konut, ofis ve mağazanın ayrı girişleri vardır. Ofis katında mekanların birleşebilir kurgusuyla esneklik oluşturulmuştur.

Yapı, kurgusu ve tasarımıyla uzun yıllardır orada bulunuyormuşçasına, hem yeni hem zamansız olmayı, her yönden kütle hareketleri, cephedeki katmanlaşmalar, her kütlede farklılaşan sıcak kahve tonlu renkleri, doğaltaş traverten kaplaması, çok amaçlı kullanımı ile kullanıcılarına, kentteki bulunduğu konuma ve önünden geçecek binlerce insana kompleks bir mimari sunmayı hedefler.

Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Apartman, Ofis
Proje Tipi Grubu: Konut, Ticari
İşveren: İrfan Construction
Ana Yüklenici: İrfan Construction
Statik Projesi: Özün Proje
Mekanik Projesi: STM Mühendislik
Elektrik Projesi: RAM Mühendislik
Fotoğraf: Yunus Özkazanç
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 3.274 m²
Toplam İnşaat Alanı: 13.000 m²

Pin It
Mimar

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan

Evrim Güven