Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Pekerler İnşaat Genel Merkez Binası

Pekerler İnşaat Genel Merkez Binası, Ankara’nın Çankaya bölgesinde yer alan İlkbahar semtinde, bir cephesi Doğukent Bulvarı’na bir cephesi ise Turan Güneş Bulvarı’na dönük olacak şekilde konumlanmaktadır.

Yapı beş adet ofis katı ve bir adet kapalı otopark katı olmak üzere toplam altı kattan oluşmaktadır.

Proje fonksiyonunun yoğun bir kurgudan ziyade, konforu, refahı ve deneyimi ifade edecek öğeleri barındırma gereksinimi, tasarım ekibinin tecrübeleri, işveren beklentileri ve teknik kriterler üçgeninde kolaylıkla çözümlenebilen bir sürece olanak sağlamıştır.  Bununla birlikte, yapının iki yönlü olarak konumlandırılması ve bu iki yönlü hareketin yapının içerisinde yaratılan şeffaflık sayesinde hissedilebilir olması, aynı zamanda mevcut ölçeğin de uygunluğu tasarım sürecindeki deneyimi zenginleştirmiştir.  Böylelikle, ilk önce arazinin genellikle cephe içermeyen ve dışarıdan algılanmayan noktalarında konumlandırılan sirkülasyon merdiveni dinamik bir öğe olarak ön cepheye yerleştirilmiş ve iki kat boyunca devam eden, ferah bir giriş alanı ile desteklenerek bina-cadde-iç mekan ilişkisi vurgulanmıştır. Aynı kurgu çerçevesinde kullanılan şeffaf bölücüler yapı içerisine adım atıldığı andan itibaren iç ve dış dünyanın zenginliğini birbirine bağlayan bir algıyı ortaya koymaktadır.

Bununla birlikte, cephe kurgusu ön planda tutularak, cephenin ısı ve ışık performansını dengeleyecek elemanlar tercih edilerek, tüm bu elemanlar cepheyi ölçeklendiren ve üç boyutlu derinlikli bir yapıya kavuşturan çerçevenin içerisine yerleştirilmiştir. Bu doğrultuda, giydirme cephe tekniği uygulanarak, porselen seramik cephe kaplaması kullanılmıştır. Aynı zamanda, cephe üzerinde hem fonksiyonel hem de estetik bir bütünlük yaratmak amacıyla güneş kırıcı elemanlar ve ızgara sistem paneller tercih edilmiştir.

Projenin iç mekan tasarımı mevcut fonksiyonun gerektirdiği kurgu çerçevesinde, geniş VIP ve yönetici odalarını, personel bölümlerinde ise özel ofis bölümlerini barındıracak şekilde planlanmıştır. Açık ofis sistemleri yerine özel ofis düzenlemesi ile kırk kişinin çalışmasına imkan sağlanmış fakat açık ofislerden oluşan bir düzenlemenin tercih edilmesi halinde yönetici ofisleri de dahil olacak şekilde toplam seksen kişilik bir çalışma ortamı yaratılması öngörülmüştür.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Pekintaş Yapı
Ana Yüklenici: Pekintaş Yapı
Proje Yöneticisi: Ayşin Sevgi Karakurt
Statik Projesi: İbrahim Öztürk, Yüksek Proje
Mekanik Projesi: Abdullah Bilgin
Elektrik Projesi: Koray Yücesoy, RAM Mühendislik
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 1,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2,900 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayşin Sevgi Karakurt
Yardımcı Mimar(lar)
Sevdil Aydoğan