Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kale Yazılım Ofisi

İki Derece Mimarlık ODTÜ Teknokentte bulunan yazılım ofisi iç mekan projesini anlatıyor:

Kale Yazılım ofisleri ODTÜ Teknokent'te yer almaktadır. Mevcut yapının birinci katında konumlanan ofis tek kata yayılmaktadır. Ofis kapsamında iki adet müdür odası, bir adet yönetici odası, bir adet yönetici asistanı odası, bir adet server odası, bir adet toplantı odası ve de gerektiğinde 50 kişinin aynı anda çalışabilmesine olanak sağlayan açık ofis alanı bulunmaktadır. Projenin iç mimari çalışmaları bir aylık bir süre içerisinde tamamlanmıştır. Firmanın belirlediği ihtiyaç programı doğrultusunda genel yerleşim planı hazırlanmıştır. Ayırımı yapılan bölümlerin birçoğu işveren tarafından talep edilmiş ve tanımlanmıştır.

Ofis içerisinde genel olarak rahat ve konforlu bir çalışma alanı tasarlanması hedef alınmıştır. 50 kişilik açık ofis bölümünün yoğunluğundan dolayı genel hacimlerde mümkün olduğunca beyaz tonlar kullanılmış ve sade bir yapı olmasına özen gösterilmiştir.

Ofis tasarımında açık ofis alanı özenli bir çalışma ile tasarlanmış ve üretilmiştir. Dört ile sekiz kişi arasında değişebilen çalışma grupları konsantrasyon ve çalışma verimliliğinin yüksek tutulması amacıyla, kişilerin göz temasını kesecek şekilde, 130 cm yüksekliğinde paneller ile bölünmüştür. Kişilerin bireysel çalışma alanlarının oluşmasına yönelik olarak paneller çalışma masalarına çift taraflı olarak yerleştirilmiştir. Panellerin iç bölümlerinde özel ses emici malzeme kullanılırken dış bölümleri tamamen kumaş ile kaplanmıştır. Böylelikle mekanın akustik dengesi ve ses emici özelliği en yüksek seviyede tutulmuş, özellikle kişilerin telefon görüşmelerinin duyulması minimum düzeye indirgenmiştir.

Açık ofis alanında öne çıkan bir diğer tasarım detayı ise mevcut asma tavan üzerine yerleştirilen, özel olarak tasarlanan plakalardır. Ağırlık oranı ve ses emici özelliği göz önünde bulundurularak tüm plakalar akustik özellikli kumaş ile kaplanmıştır.

Diğer tarafta, ofisin giriş alanında yer alan duvar bölümünde mekanik yazılım sistemine örnek bir grafik tasarım baskısı özel olarak duvar kağıdına basılmış ve uygulanmıştır.

Kısa süreli mola ve dinlenme alanı olarak kullanılan mekanın orta bölümünde ise sabit mobilyalarda da tercih edilen Mdf Lam malzeme kullanılmıştır. Amaç akvaryum alanı nedeniyle ortaya çıkan nem ve rutubet gibi dış etkenlere dayanıklı, uzun ömürlü ürünlerin tercih edilmesi olmuştur.

Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Kale Yazılım
Aydınlatma Projesi: İki Derece Mimarlık
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 455 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yaman Pamukcu

Erkan Erarslan