Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Cam Ofis

Lejant Proje'nin tasarladığı ve Dalgıçlar Yapı ile ortak kullandıkları yapının inşaatı 2016 yılında tamamlandı. Cam Ofis, Ankara Ümitköy'de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Arazi topoğrafik yapısının tüm avantajları kullanılarak plan tasarımı geliştirilmiş olan Cam Ofis mimarisi; mevcut yeşilliğin korunması kararının bir ürünüdür. Bina ana giriş aksı, arsa üzerinde bulunan yüksek çam ağaçlarına göre belirlenmiş ve bu aks referans alınarak çalışma alanları ile genel yerleşim şeması belirlenmiştir.

Betonarme yapının çelik ve cam cephe ile 3 boyuta taşınması, günümüz modern mimari ofis ihtiyaçlarının işlevsel olarak karşılanması kararının bir sonucudur. Binanın bu strüktürel yapısı doğal gün ışığının gerekli olan tüm mekanların içerisine optimal düzeyde alınmasını sağlamıştır. Aynı zamanda, binanın arazi üzerindeki konumlandırılışı da doğal ışığın, gün içerisinde farklı saatlerde iç mekanlara girebilmesine ve doğal havalandırma sisteminin kullanılmasına olanak tanır. Cam Ofis'in tüm bu teknik avantajlarının yanında; geniş cam cephe sistemi ile sağlanmış olan şeffaflık algısı, ofis ve dış mekan arasındaki duvarları yıkmıştır.

Dikeyde geniş cam açıklığının bir elemanı olan ana giriş; arazinin topoğrafik yapısından dolayı bodrum kattan sağlanır. Giriş-danışma alanı ve mini kafeden oluşan karşılama alanının bir tarafında toplantı odaları yer alırken, diğer taraf mutfak – Sosyal etkinlik mekanlarına ayrılmıştır. Binanın geri kalanından bağımsız bir girişi de bulunan etkinlik mekanı; sergi, workshop ve seminerlere ev sahipliği yapmaktadır. Açık ofislerin yer aldığı zemin kat, 1.kat ve çatı arası katında; cam seperasyonlar ve brüt beton ile oluşturulmuş minimum kolon-kiriş sistemiyle şeffaflık sağlanarak geniş hacimler oluşturulmuştur.

İç mekanda yer alan tüm elemanlar yapının genel endüstriyel modern yapısına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Beton yüzeyler muhafaza edilmiş ve özellikle sabit mobilyalar için demir konstrüksiyon ile doğal ahşap kaplama ana malzeme seçimi olarak  belirlenmiştir. Binanın dış cephesini oluşturan alüminyum cephe doğramaları, sinterflex cephe kaplamaları ve thermowood doğal ahşap kaplamalar ile yüzeyler dengelenmiş ve böylece iç mekan atmosferiyle de bir bütünlük sağlanmıştır.

Bölgenin ve bulunduğu sokağın simgesi olarak kabul edilen Cam Ofis; modern yapısının yanında “Gabion Pivot Kapısı” ile de ayırt edici, ama aynı zamanda genel mimari dokuyla uyum içerisinde bir varlık göstermektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Lejant Proje, Dalgıçlar Yapı
Ana Yüklenici: Lejant Proje
İç Mekan Projesi: Selcan Sezer, Yasemin Kılıç, Gökhan Arslan
Proje Yöneticisi: Alper Anaklı, Anıl Altıok
Statik Projesi: Kınacı Mühendislik
Mekanik Projesi: Merkezi Isıtma Sistemleri Mühendislik
Elektrik Projesi: Promete Mühendislik
Fotoğraf: Fethi Mağara, Banu Balaban
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 888 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1,600 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Arif Balaban

Durul Dalgıç

Anıl Altıok

Alper Anaklı

Selcan Sezer

Gökhan Arslan

Yasemin Kılıç

Anıl Tutar

Berrin Chatzi Chousen

Sıla Danık

Bahar Özbek