Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Aden Ballıkpınarı

Ankara'nın merkezine 20 km mesafede bulunan Ballıkpınar mevkiinde konumlanan ADEN BALLIKPINARI konut projesi, 67.650 m² arsa içerisinde 25200 m² inşaat alanına sahip 6 farklı tipten oluşan 78 konutluk bir proje.

Lejant Proje, projeyi anlatıyor:

Yatay yaşam konseptinin öncüsü olan projenin çıkış noktası tek katlı ve dubleks, tamamı müstakil konutlarla doğadan kopmadan yaşama imkanı sağlamaktır. Konutlar geniş iç hacmi ve yüksek çatısı ile mimariye metre kare kavramının yanında metre küp kavramını da kazandırmaktadır. Yapının strüktürü mekan tasarımında esneklik ve cephede saydamlık sağlayarak kullanıma göre şekillenebilen çok fonksiyonlu tipler yaratmamıza olanak vermiştir. Ayrıca cephedeki bu saydamlık ve geniş açıklıklar, iç ve dış mekan sınırlarını ortadan kaldırarak doğa ile iç içe olan konseptini destekler niteliktedir.

Projede iki farklı tipte blok bulunmaktadır. Özellikle modern ve ritmik çatı formuyla öne çıkan villalar A blok diye adlandırılmış olup; zemin katta 3 adet yatak odası, yüksek tavanlı salon ve mutfaktan; çatı arasında ise galeri boşluğuna bakan hobi ve çalışma odasından oluşmaktadır. Ayrıca villaların kendine ait terası, kapalı otoparkı, teknik alanı, bahçesi ve havuzu  bulunmaktadır.

B bloklar ise tek katlı ve dublekslerden oluşan diğer 5 tipin birleşimiyle tasarlanmıştır. 2+1 dubleks ile 3+1 dubleksler; zemin katta salon ve açık mutfak, 1.katta ise geniş galeri boşluğu ve yatak odalarıyla B bloğun dış bileşenleridir. 3+1 tek kat daireler ve bağımsız girişleri ile bu dairelerin üst katında bulunan 4+1 teras daire ve 5+1 teras daireler ise B bloğun iç bileşenlerini oluşturmaktadır.

Proje yatay yaşam konseptinin yanında modern ve hareketli formuyla da öne çıkmaktadır. Betonarme çatı formundaki dinamizm, cephedeki yer yer geri çekilmelerle yaratılan hareketlilik ile devam ettirilmiştir. A bloklar; çatının cephede dikey olarak da devam etmesi ve farklı baca formu gibi tasarım öğeleri ile dikkat çekmekteyken, B bloklar hem birbiriyle uyumlu hem bağımsız kullanıma olanak sağlayan formuyla projeye hareket katmıştır. Cephelerdeki alüminyum doğramanın koyu antrasit rengine kontrast yaratan ve aynı zamanda da uyum sağlayan açık ve koyu renk tonları, giriş aksında dikeyde kullanılan ahşap şeritler ile dengelenmiştir. Ayrıca projede özgün bir peyzaj, yürüyüş parkurları ve ortak alanlar yaratılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Gölbaşı
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Lejant Proje
Ana Yüklenici: Lejant Proje
Proje Yöneticisi: Arif Balaban, Durul Dalgıç, Alper Anaklı, Anıl Altıok
Statik Projesi: Kınacı Mühendislik
Mekanik Projesi: AB Mühendislik
Elektrik Projesi: AB Mühendislik
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 29,387 m2
Toplam İnşaat Alanı: 10,838 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Alper Anaklı

Anıl Altıok

Gökhan Arslan

Anıl Tutar