Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Yaşamkent 132 Konut-Rezidans

SGB Mimarlık Ankara Yaşamkent'te tasarladığı konut projesini anlatıyor:

"Apartman, Site, Konut" Yaşamına Farklı Bir Yaklaşım

Klasik apartman bloklarında yaşama zorundalığının olmadığı, araziyi iyi kullanarak yeşil-rekreasyon alanları yaratabilen bir çalışma yapmak adına “eskiz” çalışmalarımız başladı.

“ Villa konforunda apartman dairesi” arayışı tasarıda iyi bir başlangıç  oldu. Birbiri ile hiçbir şekilde ortak duvar kullanmadan kendi özel bahçelerine sahip konut yaşamları sadece villalarda var olabilen bir potansiyel olmamalıydı.

Cam ağırlıklı tasarlanan “düşeyden yataya dağılım çubuğu” görevi üstlenen kat holleri katta sekiz özel daireye ev sahipliği yaptı. Şeffaf-Lineer kat holümüze teker teker takılan dairelere ulaşım düşeyde 3 ayrı çekirdek ile sağlandı.

Gün ışığı potansiyelli -yatay geçiş olanaklı ve galeri boşluklarıyla  görsel zenginliği olan  kat holleri; sekiz ayrı yaşamı taşıma görevini üstlendi. Ayrıca her bir konutun bahçesine de ev sahipliği yaptı.

Arazi eğimine saygılı ve manzaraya yönelen her bir dairenin kademeli yükselişi özenle ele alındı. Yoğun emsalli, serbest yükseklikli arazimiz; özellikli bir semtte özellikli bir yapıyı taşımaya hazır potansiyeliyle çalışmalarımıza güç verdi.

Tasarımımızda; zemin-çatı dubleksleri, bahçe ile içselleşebilen spor tesisi-kafeterya çözümleri, kapalı otopark beslemeleri, bahçe kullanımlı-çatı ışıklıklı havuz önerisi, yapısal-bitkisel peyzaj uygulamaları çevre koşulları ve arazi eğimine saygıyla ele alındı.

Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: S.S. Yasama Konut Yapı Kooperatifi
Ana Yüklenici: S.S. Yasama Konut Yapı Kooperatifi
Statik Projesi: Akdeniz Mühendislik
Mekanik Projesi: AB Mühendislik
Elektrik Projesi: AB Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 9760 m2
Toplam İnşaat Alanı: 58,640 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Seçkin Sezer Baydar
Yardımcı Mimar(lar)
Ahmet Dogdaş
Elif Vural Akgün