Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Koordinat Çayyolu

Ace Mimarlık tarafından tasarlanan Koordinat Çayyolu, blokların konumlanması birbirlerini rahatsız etmeden alan içinde bir bütünlük sağlayacak şekilde yapılmış.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

3 nokta blok ve onlara bitişik yer alan baza bloklar, yapılaşmanın bir yandan insan ölçeğine inmesini sağlarken diğer yandan kentsel mekân ölçeğinde farklı algılar yaratarak doku oluştururlar. Bu yapılaşma ışık ve havaya geçit vermenin yanı sıra arsanın sahip olduğu 360 derecelik panoramik manzarayı da konutların temel bileşeni haline getirir. Arazi ile uyum içinde yükselen yapı grupları hatırı sayılır bir rekreasyon ve peyzaj alanının oluşmasına imkan tanır. Bu alan birbirine bağlı üç bölümde proje içinde değerlendirilir.

Koordinat’ın ana girişini karşılayan aksın iki yanında yer alan platolarda blokların giriş aldığı avlu-meydanlar konut girişlerine hazırlık mekânlarını oluşturur. Yaya egemen alan içinde araçtan arındırılmış rekreasyon kurgusu, yerleşkeyi bir yandan kırsal ya da sahilde yer alan bir kasabanın dinginliğine ulaştırırken öte yandan yeşil çatı bahçeleri kapalı otopark sistemini örterek peyzaj ve dolayısı ile yeşilin konutların en içlerine nüfuz etmesini sağlar. Projedeki konut karması farklı yaşam tarzlarına yaşam önerileri sunarken mimari çözümler mahremiyetten ödün vermeden her yaş ve kullanıcı grubu için dengeli bir birliktelik imkânı yaratır.

Yerleşkenin hemen yamacında yer alan yeşil alan peyzajı ve rekreasyon alan kullanımını destekleyici bir unsur olarak arazi ile bütünleştirilir ve giriş plazasının devamında proje alanı yeşil örtüsüne Vista ve açıklık olarak katkı sunar. Sosyal donatıların en üst düzeyde düşünüldüğü proje içinde yürüyüş ve bisiklet yolları, tema bahçeleri, gölet ve koruluk gibi doğal peyzaj unsurları, ile spor alanları çocuk oyun alanları ve kapalı bir sosyal tesis yer alıyor.

Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: YP İnşaat, Emlak Konut GYO
Ana Yüklenici: YP İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 50,750 m²
Toplam İnşaat Alanı: 81,264 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Orçun Ersan

Nilgün Deniz

Uğur Furtuna

Gerta Ajazi

Aykut Akdeniz

Elif Mahya Nebiler