İlgili Projeler

Ankara Çankaya Projesi

Tümay Mimarlık tarafından tasarlanan konut sitesi Ankara Kavaklıdere'de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Konumu itibariyle Ankara’nın en değerli projesi olarak kabul edilen Ankara ÇANKAYA, modern hayatın tüm ihtiyaçlarına cevap veren, kent dokusuyla uyumlu mimarisi, tasarım konutları ve caddeye cepheli seçkin mağazalarıyla şehir merkezinde, başlı başına bir cazibe merkezi olmaktadır.

Şehrin merkezinde yaklaşık 10 dönümlük arazi üzerinde hayata geçirilen proje konut ve ticari bloklardan oluşmaktadır. İkisi sekiz, biri altı katlı olan 3 konut bloğunda toplam 62 daire yer almaktadır. 120 ile 405 m2 arasında değişen 2+1’den 5+1’e farklı ihtiyaçlara cevap veren alternatifler bulunmaktadır.

Kentin doğal peyzaj öğesi olan Seğmenler Parkı’nın devamı niteliğinde tasarlanan ticari merkez önü teraslar, sosyal merkez alanı olarak proje ve kente simgesel değer kazandırmıştır. Lokanta, kafeterya gibi mekanlar önü teraslar, gerektiğinde açılıp kapanabilmekte olup, sosyal merkez işlevsel birimsel arasında geçisin sınırlanmadığı bir total mekân hüviyeti sağlanmıştır.

Ticari bölüm, tek noktada toplanan açık bir alışveriş ve yeme içme alanı olarak tasarlanmıştır. Yenilikçi bir mimari yaklaşımla, alışveriş alanında sokak alışverişi ve şehir içi etkisi yaratılmıştır. Rezidans ve alışveriş merkezinde özel akıllı bina sistemleri ile teknoloji, yaşam alanlarına entegre edilip, projenin konfor standardı maksimuma taşınmıştır.

Şehir içinde yeterli arsa olmaması sebebi ile, konut projelerinin çoğunlukla şehir merkezlerinden uzakta yapılanmaları, kullanıcıların önemli ihtiyaçlarını site içinde karşılamasını zorunlu kılmasının aksine, Ankara Çankaya projesi, şehrin sosyal kültürel yaşamının tam kalbinde yer almakta olup, şehrin donatılarından araba veya toplu ulaşım araçlarına ihtiyaç duyulmaksızın yürüme mesafesinde faydalanma imkânı sağlayan emsalsiz bir projedir. Proje, kendisinin de ticari alan olarak sahip olduğu spor alanı, kafe, restoran, market, banka olarak kenti beslediği mekanlarıyla sosyal sürdürülebilirliği hedeflemektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)
Ana Yüklenici: Koray Yapı
Peyzaj Mimarlığı: Ada Peyzaj
İç Mekan Projesi: Brigitte Weber Architects
Proje Yöneticisi: Gül Ağlarcı
Aydınlatma Projesi: Brigitte Weber Architects
Grafik Tasarım: Çözüm Reklam Ajansı
Statik Projesi: Balkar Mühendislik
Mekanik Projesi: Çilingiroğlu Mühendislik
Elektrik Projesi: Aykar Mühendislik
Tesisat Projesi: Koray Yapı
Altyapı Projesi: Sigal Mühendislik
Yangın Tahliye Projesi: Çilingiroğlu Mühendislik
Fotoğraf: Engin Aydeniz
Mimari Mesleki Kontrollük: Haluk Tümay
Şantiye Yöneticisi: Hıfzı Günay
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 10,264 m2
Toplam İnşaat Alanı: 32,896 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Haluk Tümay