Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

ODÜ Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi

ODÜ Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi, ACE Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

ODÜ Okul Öncesi Eğitim Merkezi, Ordu Üniversitesi merkez kampüsü içerisinde, yaklaşık yüz öğrenciye hitap etmek üzere projelendirilen, çağdaş bir eğitim yapısıdır.

Bir okul projesinin mimari gereksinimleri temelde diğer yapılardan farklı gibi görünmeyebilir. Pek çok yapı tipinde olduğu gibi eğitim yapıları da yerine uygun çözümler üretme ihtiyacı, topoğrafya, güneş ışığı, hava akımı ve hakim rüzgar yönü, iklim koşulları, malzeme seçimi, ekonomik olması gibi kriterleri gerektirir. Fakat tüm bu gereksinimlerin eğitim yapıları için özel çözümleri olmalıdır, örneğin güneş ışığı eğitim yapıları için çok önemli bir tasarım kriteridir. Bu anlamda proje, iç mekan dış mekan ilişkisi sayesinde doğanın çocuklar tarafından gözlemlenebilmesini sağlarken, kurgulanan bahçeler bu gözlemi deneyime dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Doğal ışık; yapı içinde vazgeçilmez bir tasarım girdisi olarak yer almaktadır. Güvenlik ve temizlik kriterleri ise mekan örgütlenmesi ile optimize edilmiştir.

Proje kapsamında dikkate alınan bir diğer konu ise yetişkin insan ölçeğinden ziyade okul öncesi yaş gruplarına uygun antropometrik ölçülerde bir yapı ortaya koymak olmuştur. Proje kapsamında yaş gruplarının bedensel ve zihinsel gereksinimleri üzerinde durularak, mekansal yapılanma çocukların öğrenme alışkanlıkları üzerinden kurgulanmıştır. Yapı içindeki her faaliyet de bu sayede eğitici bir oyun formatına dönüşmüştür.

Temel gereksinimlerin ötesinde, okulların çocukların hayatındaki en önemli etkilerinden biri ise kamusal mekanlarla ilk kez tanıştıkları binalar olmalarıdır. Proje tasarımında bu durum, özellikle ilk kez okula gidecek bir öğrenci için önemli bir tasarım kriteri olarak belirlenmiş, öğrenimin sadece derslerle ve dersliklerde geçen bir süreç olmadığı kabulü ile oyun ve sosyalleşme mekanları derslik dışındaki alanlarda yaratılarak, dinamik ve sosyal bir eğitim merkezi ortaya koymak hedeflenmiştir.

Çetinceviz ailesinin Ordu Üniversitesi’ne bağışladığı ODÜ Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi Binası, tüm bu çerçevede diğer eğitim yapılarına örnek olması amacıyla tasarlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ordu, Altınordu
Proje Tipi: Anaokulu / Kreş
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Çetin İşletmeleri, Onur Taahüt
Ana Yüklenici: Özbek İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
İç Mekan Projesi: Escapefromsofa
Grafik Tasarım: Asena Köksal
Statik Projesi: Kınacı Mühendislik
Mekanik Projesi: Ünlü Mühendislik
Elektrik Projesi: Yurdakul Mühendislik
Fotoğraf: ALTKAT Architectural Photography , Film Baker Fotoğraf Stüdyosu
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 2,239 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Orçun Ersan

Nilgün Deniz

Uğur Furtana

Gerta Ajazi
Yardımcı Mimar(lar)
Oya Merve Duman
Aykut Akdeniz