Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Nefis Çankaya Evleri

İnşaatı 2018 yılında tamamlanan konut sitesi Ankara'da İmrahor Vadisi'nde yer alıyor.

ACE Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Şehir merkezine olan yakınlığına rağmen, İmrahor Vadisi ve çevresi; kent yaşamını doğanın tertemiz havası, kent gürültüsünden uzak ve büyüleyici bir manzara ile birleştiren bir bölge olması itibariyle Ankara içinde önemli bir konuma sahiptir.

Nefis Çankaya Evleri, yapıların yan yana gelmesiyle ortaya çıkan bir proje olmaktan ziyade, kendi kimliğini arazi ve çevre verileri çerçevesinde ortaya koyan bir habitat olarak tasarlanmıştır.

Vadinin kenarında, yarımada şeklinde, oldukça eğimli bir parselde yer alan proje, yapıların alan içindeki yerleşimleri bakımından birbirlerini olabildiğince az etkileyerek, ışığın ve manzaranın kesintisiz biçimde, her bir birime ulaşmasına yönelik olarak kurgulanmıştır. Yaya hareketleri öncelikli kılınarak ulaşım araçtan arındırılmış, rekreasyon alanları ve yürüyüş yolları ile sağlanmıştır.

Konumlandığı araziyi çevreler nitelikte yeşil doku oluşturularak, yapı kütlelerini topoğrafya içinde kaybetmeyi hedefleyen projede; insanın merkez alındığı tasarım yaklaşımı, topoğrafyaya saygı gösteren duruşu ile arazi üzerinde kendiliğinden örtülenmiş organik bir tavır sergilenmek istenmiştir. Yapılar tarafından sarılan farklı platolar, küçük meydanlar oluştururken, su oyunları, yeşil çatı bahçeleri ve rekreasyon alanları nitelikli ve keyifli peyzaj alanları oluşturulmuştur.

Tasarım, konut yaşantısının gün içindeki farklı kullanımlarına uygun olarak, mahremiyete ve kalabalık misafirliklere aynı anda imkan verecek biçimde planlanmış, akışkan mekan kurgusu, iç yaşam alanı ve kat bahçeleri birbirlerini destekler biçimde tasarlanmıştır. Alçak bloklardaki cephe hareketleri ve kotun kullanımıyla blokların kat algısının azalması sağlanmıştır.

Konut tasarımının en önemli faktörlerinden biri olarak, değişen kullanıcı taleplerine cevap verebilmek de tasarım kriterleri arasında önemle yerini almıştır. Proje, farklı yaşam tarzlarının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak 1+1 stüdyo dairelerden 5+1 lüks konutlara kadar çeşitli büyüklük ve niteliklerde birimlerden oluşturulmuş, kapalı otopark, sosyal ve rekreatif alanlarla bezenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: YP İnşaat
Ana Yüklenici: YP İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
Statik Projesi: Kınacı Mühendislik
Elektrik Projesi: Yurdakul Mühendislik
Fotoğraf: Film Baker Fotoğraf Stüdyosu
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 20,684 m²
Toplam İnşaat Alanı: 48,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Orçun Ersan

Nilgün Deniz

Uğur Furtana

Gerta Ajazi

Aykut Akdeniz