Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ankara Altınoran

Evrenol Architects Ankara Oran'da bulunan projelerini anlatıyor:

Ankara'nın kentsel gelişim alanlarından Mühye Güneypark'da kente yeni bir merkez kazandırma amacıyla projelendirilen Altın Oran Konut Yerleşkesi, bulunduğu vadi ile görsel ve fonksiyon olarak bütünleşen yeni bir yaşam alternatifi sunmaktadır.

Arazi kullanımının ve tasarımın ana konseptini önemli bir sosyalleşme imkanı sunan büyük bir meydan oluşturur. Başkent için bir 'landmark' olması hedeflenen 40 katlı kule binalarının arasından geçilerek ulaşılan kent meydanı, vadiye doğru açılan kesintisiz bir manzaraya sahiptir. Meydanın iki yanında kuzey-güney doğrultusunda zengin konut çeşitliliği sunan projede karşılıklı iki yaka oluşmasını sağlayan su etrafında sıralanmış konutlar bulunmaktadır. Meydan, konut aksının üzerinde oturduğu kota arazi eğiminden yararlanılarak oluşturulmuş setlerle bağlanmaktadır. Amfi şeklinde tasarlanan setler meydanın konser, kutlama, sanat performansları gibi çeşitli açık alan kamusal etkinlikler için kullanılmasını sağlar.

Büyük kent meydanı, projede 2000 metrekarelik ikinci bir meydan yaratan, sosyal, ticari ve eğlence programlarını bünyesinde barındıran 'Agora' binası ile kesişmekte, feniküler sistemle yamacın alt bölümündeki yerleşim alanlarına bağlanmaktadır. Tüm sosyal ihtiyaç ve aktivitelerin toplandığı Agora binası kademeli olarak tasarlanarak her kottan ulaşım sağlanmış, yatayda ve düşeyde fonksiyonların birbirine geçmesi sağlanarak kullanıcılar için zengin bir buluşma niteliği kazanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Sinpaş Yapı, Ankara Büyükşehir Belediyesi
Ana Yüklenici: Sinpaş Yapı
Aydınlatma Projesi: Optimum
Statik Projesi: Prota Mühendislik, Kınacı Mühendislik
Mekanik Projesi: Optimum, YMT Mühendislik
Elektrik Projesi: Optimum, Özay Mühendislik
Altyapı Projesi: Mavi Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
Arsa Alanı: 154,100 m²
Toplam İnşaat Alanı: 487,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Mehpare Evrenol

Burak Karaca

Arzu Yoldemir

Mustafa Yılmaz

Abdullah Sırt

Yasemin Arkun

Cem Topçu