Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Akasya Acıbadem

Tarihi dokusunun yanında İstanbul'un en eski yerleşim bölgelerinden Üsküdar ile son yıllarda konut ve ticaret programlarının yüksek binalarda projelendirildiği, yoğun yapılaşmayla hızlı bir şekilde gelişen Ataşehir'in çeperlerinde Acıbadem'de yer alıyor.

İki bölgenin de değerlerini koruyan ve aynı zamanda ihtiyaçları yeniden tariflenen kentsel hayatın gereklerini gözeten bir mimari anlayışla tasarlanmış. Proje geliştirme sürecinde genel geçer konut üretim yaklaşımının tersine, kente artı bir değer kazandırmak amacıyla, nitelikli doğal bir çevre yaratılarak, bir arada yaşamayı güncel eylem ve fonksiyon biçimleriyle donatan sosyal alanlar üretilerek, alt ve üst yapılarda modern teknolojiyi kullanılarak kentleşmenin ve kentli olmanın ihtiyaçlarına yanıt aranmış. 'Göl', 'Koru' ve 'Kent' olmak üzere 3 ayrı etapta projelendirilen Akasya'da alternatif yaşam biçimlerinin oluşması, tüm alana yayılan zengin peyzaj alanları, merkezi bir konumda bir buluşma noktası olarak tasarlanan ve 3 parseli fonksiyonlarıyla birleştiren "Oval Bahçe" ile sağlanıyor.

Projenin Göl etabı parselin bulunduğu arazinin merkezinde mevcut akarsu yatağının tekrar canlandırılarak eski flora ve fauna dokusunun yeşertildiği peyzajla bütünleşerek elde edilmiş suyun etrafında şekillenmiş. Oluşan yeni doğal dokunun hem manzara hem de rekreasyon olarak yaşama katılması tasarımı şekillendiren bir unsurken, konutlardaki kat bahçeleri de doğal çimlendirme yapılabilecek , 2.5 m küçük ağaç ve sebze yetiştirilebilecek nitelikte 40 cm toprakla doldurulmuş. Kat bahçelerinde yaratılan doğal ortamın konut içlerindeki yaşam alanlarına taşınmasıyla kurulan iç dış ilişkisi 4'te 3'ü açılır kayar doğramalarla sağlanmış; binaların sert esen kuzey-doğu rüzgarından etkilenmeyecek şekilde konumlandırılması kulelerde bile kayar doğramaların açılabilir olmasına olanak vermiş. İstanbul kent hayatı içinde açık alan kullanımlarının çok tercih edilmesini destekleyen bu mimari yaklaşımı Akasya projesindeki tüm konutlarda görmek mümkün.

İstanbul'a hizmet verecek bir alış-veriş merkezi üzerinde tasarlanan Kule ve Yatay Bloktan oluşan 'Kent' etabı, Koru ve Göl etaplarının doğa içindeki dingin yapılarından farklı olarak, esnek plan tiplerine sahip üniteleri, kullanım çeşitliliği ve kendi alanı içinde projelendirilen sosyal tesisleri ile günün her saati farklı kişi ve kullanımlara açık dinamik bir yapıya sahip. Akasya 'Kent' alış-veriş merkeziyle birlikte havuz ve bahçe sulamada gri suların kullanılması, yağmur sularının değerlendirilmesi, kat bahçelerinin yaratılması, koru ve göl peyzaj alanları ve verimli aydınlatma otomasyonları ile elde ettiği enerji verimliliği sayesinde Breem sertifikası adayı bir proje. İlk 15 katın ofis, 16-32. katların home-office ve en üst tepe noktasındaki ünitelerin konut olarak planlandığı kuleye, diğer etaplardaki gibi doğal yeşil ve açık alan kullanımı sağlayan kat bahçelerine sahip, Koru ve Gölün peyzajı ile "Oval Bahçe"yi manzarasına alan yatay konut bloğu eşlik eder. Kule ofis katlarındaki ofis üniteleri, yatayda ve düşeyde modüler olarak birleşiğ ayrılabilen nitelikte alt yapı çözümlerine ve esnek bir planlamaya sahip. Ayrıca ofis kule ve yatay bloğun programları, üzerinde konumlandıkları alış-veriş merkezinin çatısında önerilen, kullanıcıları için toplanma, davet spor gibi aktivitelere olanak veren sosyal tesislerle ve rekreasyon/peyzaj alanlarıyla desteklenmiş.

Harita
Künye
Proje Yeri: Acıbadem, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Saf Gayrimenkul
Ana Yüklenici: Ak Yapı, Bahadır İnşaat, Saf Gayrimenkul
Peyzaj Mimarlığı: Optimum
Statik Projesi: Balkar Mühendislik
Mekanik Projesi: Çilingiroğlu AŞ
Elektrik Projesi: Cedetaş Mühendislik
Fotoğraf: Erke Sırt
Proje Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
Arsa Alanı: 101.839.01m²
Toplam İnşaat Alanı: 267.475.84 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Alp Evrenol

Tamer Tunbiş

Mehpare Evrenol