Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Özyeğin Üniversitesi Spor Merkezi

Spor merkezi Özyeğin Üniversitesi Kampüsü içerisinde oldukça eğimli bir arazi üzerinde konumlanmakta.

Kampüsün merkezinden, yurtlardan ve kampüsü çevreleyen ring yolundan yaya ve araç erişimleri bulunmakta.

Arazi verileri kullanılarak kütle tasarımı eğime uygun bir biçimde kademeli olarak yapılmış. Eğim çok dik olduğundan, verilen program daha fazla kademe yapmaya da elverişli olmadığından bina cephesi yaslandığı topraktan kurtarılmış arada oluşturulan zonda setlemeler yapılarak aktivite peyzajı oluşturulmuş. Bu alan hem kat bahçeleri hem de tırmanma duvarı, streetball vs. gibi spor etkinliklerine ayrılmış.

Yapı programı içerisinde bir adet çok amaçlı spor salonu, yarı olimpik havuz ve fitness ile squash, pilates vs gibi stüdyolar yer almakta. Daha sonradan bu programa öğretim görevlilerinin çocukları için bir de kreş ilave edilmiş. Kreş, kademeli kütlenin avantajı ile aynı yapı içerisinde olmasına rağmen spor merkezinden kopuk davranabilmekte.

Planlamanın sağladığı en büyük avantaj kompakt bir tasarım anlayışına göre yapılmış olması. Mekanlar arasındaki koridor vs. gibi sirkülasyon alanları minimumda tutulmuş, oryantasyon ise oldukça basit bir şekilde kurgulanmış. Spor salonu, havuz, fitness gibi büyük hacimler birbirine entegre bir şekilde çözülmüş. Böylelikle havuz fitnessla, fitness spor salonu ile ilişki kurabilmekte. Bu ilişki hem mekansal zenginlik katmakta hem de bir salonda spor yaparken diğer mekanı da algılayarak yapıyı tümüyle yaşatabilmekte.

Yapının giriş cephesinde 2 farklı kotta meydanlar tasarlanmış. Kampüsten gelenleri ilk karşılayan meydan alt meydan. Bu meydana kreş girişi ile dükkanlar açılmakta. Kreş girişi de aynı zamanda alternatif bir engelli girişi olarak düşünülmüş. Bu meydanı asıl girişin olduğu üst meydana bağlayan merdivenler ise bir peyzaj öğesi gibi davranmakta, oturma elemanları ile alt meydandaki canlılığı yaşamaya olanak sağlamakta. Üst meydan ise spor merkezinin ana giriş alanını oluşturur. Bu giriş yan cephelerde de devam eden teraslarla bir podyum gibi binayı çepeçevre sararak tüm giriş, çıkış ve yaklaşımları içine alır. Aynı zamanda binayı kütlesel olarak ikiye ayırdığı için hafifleten bir etmen. Fitnessın yer aldığı 10mlik konsol bu ana girişe saçak oluşturmakta. Bu konsol kampüsün tamamına hakim olabileceğiniz büyük bir pencere gibi. Burada spor yapan insanlara böyle bir panoramayı yaşatmakta.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çekmeköy, İstanbul
Proje Tipi: Spor Salonu
İşveren: Özyeğin Üniversitesi
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık
Statik Projesi: Emir Mühendislik
Mekanik Projesi: Civa Mühendislik
Elektrik Projesi: Latek İnşaat Elektrik Proje
Fotoğraf: Koral Oral
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 72.100 m²
Toplam İnşaat Alanı: 15.600 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Nuran Eryeler

Gülnar Ocakdan

Bülent Ergin Güngör

Barış Başat

Emre Gürsoy