Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Özyeğin Üniversitesi Yurt 6 – Misafirhane ve Konukevi Projesi

Hatırlı Mimarlık tarafından tasarlanan misafirhane ve yurt binasının inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Özyeğin Üniversitesi için tasarlanan yurt yapıları, sosyal merkez, lojman ve misafirhanenin yer aldığı arazi kuzeybatı, güneydoğu yönünde oldukça eğimli bir topoğrafyaya sahiptir. Tasarım kriterlerinde topoğrafya, iklimsel koşullar ve yönlenme bağlamsal öncelik olarak öne çıkar. Sosyal donatılar zemin altında çözülerek bir baza oluştururken yurt yapıları bu bazanın üzerinden başlayıp zeminden koparak uzatılmakta ve bu şekilde maksimum yeşil alan elde edilmeye çalışılmaktadır. Böylelikle gelişmemiş çevre koşulları nedeniyle ihtiyaç duyulan zengin ortak etkinlik alanları zengin peyzaja ve kampus manzarasına açılan güneydoğu cephelerde tasarlanmıştır. Aynı zamanda yatak katları ile sosyal alanlar birbirinden düşeyde kopartılarak yönetimin talep ettiği yatak katlarına kontrollü erişim de sağlanmıştır. Öneride yaya ve araçlar için kontrollü tek giriş planlanmıştır.

Kız ve erkek yurtlarında programda verilmiş olduğu üzere 1 kişilik, 2 kişilik ve 3 kişilik odalar düşünülmüş, her katta ortak kullanıma açık mutfak ve dinlenme alanı ile sosyal donatı katlarında farklı büyüklüklerde teraslı etüt odaları ve çizim odası planlanmıştır. Soğuk geçen kış koşulları göz önünde bulundurularak yurt birimlerinin kendi düşey sirkülasyon çekirdeklerinden sosyal donatı alanlarına kontrollü kapalı geçiş imkânı sunularak kompakt bir mimari çözüm hedeflenmiştir.

Oldukça rüzgârlı bir alanda yer alan yapıda her mevsimde iklimsel konfor sağlayan iç avlular planlanmış, kafeterya, dinlenme, bir araya gelmeye çalışma gibi ortak alanların bu avlulara açılması sağlanmıştır. Yurt giriş kotundan sosyal donatı alanlarına geçiş, amfileşen bir merdiven ile sağlanmakta, projeksiyon ve ses sistemine sahip bu alan öğrencilerin çeşitli etkinlikler için bir araya gelme imkânı sunmaktadır.

Yurt odalarının yer aldığı katlarda dolaşım alanları minimumda tutularak yapı ekonomisi sağlanırken, kolay erişim imkânı ile sosyal donatı alanlarının yurtta kalan öğrencilerin kullanımı kolaylaştırması düşünülmüştür. Lojman yapısında 1+1, 2+1 ve 3+1 olarak 3 farklı büyüklükte birimler yer almaktadır. İki ve üç kişilik odalarda öğrencilerin yatak ve çalışma masalarının yer aldığı tek kişilik hacimler oturma/TV köşesi, mutfakçık ve banyonun yer aldığı ortak alanlara açılır. Her odada ve ortak mutfaklarda pencere önünde oturma imkânı sunan cumbalar tasarlanmıştır.

Yapının genelinde yalın bir mimari benimsenmiş, dış cephedeki brüt beton ve renk kullanımı iç mekân tasarımına da yansıtılmıştır, bunun yanı sıra işletme ve bakım maliyetleri de gözetilerek iç mekanlarda tavanlar da çıplak beton olarak bırakılarak, mümkün olduğunca boya sıva ve kaplama yüzeylerden kaçınılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çekmeköy, İstanbul
Proje Tipi: Yurt / Konukevi, Sosyal Tesis, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Özyeğin Üniversitesi
Ana Yüklenici: Berko İnşaat
Statik Projesi: Erduman Mühendislik
Mekanik Projesi: OTM Mühendislik
Elektrik Projesi: Özay Mühendislik
Fotoğraf: Hatırlı Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 17,910 m2
Toplam İnşaat Alanı: 44,500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yeşim Hatırlı

Nami Hatırlı

Tuğçe Şahin

Gökhan Başpınar

Ali Tekin