Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

One & Ortaköy

ARKİV Seçkileri 2011'de yer alan One & Ortaköy, GAD Architecture tarafından tasarlandı.

One & Ortaköy İstanbul Ortaköyde mixed-use bir projedir. Proje bir konut ve öğrenci yurdundan oluşmaktadır. Bir tepenin yanında konumlanmış olan yapılar bölgenin modernizasyonu açısından ikonik bir önem taşımaktadır.

Projenin formu, cephe ve genel organizasyonu bağlamsal unsurları etkisinde deneysel bir dizi strateji ile geliştirilmiştir. GAD tasarım yaklaşımı alana dağıtılan farklı programların kullanımını optimize etmektir. Her iki binaların çatısında geniş peyzaj alanı ve birer oyun alanı bulunmaktadır. Bu yeşil çatılar yapıların ölçeğini daha ufaltarak topografya ile daha çok bütünleştirmektedir. Ayrıca, her iki binanın önemli bir malzemesi olan doğal taş tüm cepheyı sararak doğal yamaca uyumlu bir doku oluşturmuştur. Boğaz Köprüsünün yapıya olan yakınlığı nedeniyle, büyük ölçüde One & Ortaköy teras çatısı projenin ilk algılanan parçası haline gelmiştir. Bu yüzden, çatı teras bu etkiler göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Çatı terasında bir koşu pisti, yüzme havuzu ve geniş bahçeler bulunmaktadır. Çatı elemanı binanın formunu tamamlamak amacına hizmet ederken, çatıda kullanılan bitki örtüsü ile geniş yansıtıcı yüzeyler kaplanarak yapının karbon emisyonu azaltılyor.
Çatı için peyzaj Tasarımı binanın çevresindeki doğal topoğrafyadan esinlenerek oluşturulmuş yapay bir topoğrafyadır. One & Ortaköy alanda bulunan diğer binalardan kendini ayırmaktadır. Bu sadece yapının tek başına tasarımı ve işlevi ile ilgili değil ayrıca çevre isi ile kurduğu ilişki içinde söylenebilir.
Yapı bodrum katından terasa gelişerek,yaşayan bir organizma gibi çalışır. Kavramsal olarak, çatı tasarımı ara seviyelerdeki dikey bahçeler ile bodrum ve zemin seviyesinindeki dubleks bahçe birimlerine entegre olmaktadır. Bu durum yapının topografya ile butunleşmesine olanak sağlar. Proje doğal çevreye saygılı ve sürdürülebilir tasarım gerekliliklerine uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ortaköy, İstanbul
Proje Tipi: Yurt / Konukevi, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konaklama, Konut
İşveren: Doğu İnşaat
Ana Yüklenici: Doğu İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: TRafo-Mimarlar
İç Mekan Projesi: Global Architectural Development (GAD)
Statik Projesi: Sigma Mühendislik
Mekanik Projesi: Detay Yapı Mühendislik
Elektrik Projesi: Latek İnşaat Elektrik Proje
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 12.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 56.000 m2

Pin It
Mimar

Gökhan Avcıoğlu