Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bursa Güzelbiryer

Bünyamin Derman, Mete Arat ve Cem Arat'ın birlikte tasarladıkları konut projesi Bursa Güzelbiryer 2010'da tamamlandı. Proje aynı zamanda ARKİV Seçkileri 2010'da da yer alıyor.

Yerleşmenin ana kurgusu, kent çeperlerini tutan, eğime dik blok konutların tanımladığı alan içinde, eğime paralel kurgulanmış, sokaklar, avlular ve peyzajla birbiriyle ilişkilendirilmiş konut gruplarının oluşturulması. Konut gruplarının ortak mekanlar ve birbiriyle kurduğu görsel ve fiziksel ilişki titizlikle irdelendi. Tüm yerleşkede konutlar birbirlerinin görüş alanlarını kesintiye uğratmaksızın konumlandırılmış ve ana yönelim Bursa simgesi Uludağ panoramasına doğru oldu.

Yerleşke içinde peyzaj zemin, blok araları ve avluların yanı sıra yapıların ara ve çatı katlarında da devam ediyor. Böylelikle bir yandan ortak kullanım alanları yapı içlerine taşınırken, aynı zamanda suyun ve ağaçların doğal iklimlendirme etkisinden de yararlanılıyor.

Yerleşke içinde topoğrafyadan yararlanılarak, az katlı, farklı m2'ler ve plan çözümlerinde tasarlanmış konut tipleri yeralıyor. Oluşturulan mimari dil ve yerleşim kararları ile yeleşkedeki konutlar pespektif ve kütlesel farklılaşmalarıyla çeşitlilik arz ediyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bursa
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Koray İnşaat
Ana Yüklenici: Koray İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Başak Taş Özdemir
İç Mekan Projesi: Koray İnşaat
Proje Yöneticisi: Sevilay Uğur Çekim
Statik Projesi: YPU Grubu
Mekanik Projesi: Rota Mühendislik
Elektrik Projesi: Aykar Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2009
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 59.672 m2
Toplam İnşaat Alanı: 86.385 m2

Pin It
Mimar

Bünyamin Derman

Mete Arat

Cem Arat