Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

DLP NO:1

2016 yılında yapımı tamamlanan ofis yapısı İstanbul Dolapdere'de bulunuyor.

DB Architects, projeyi anlatıyor:

'Modern kent yalnızca bir yer değildir. Kendi içinde bir imgeler dizisi, bir iletiler ağıdır. Bir kent görünümleri, cepheleri ve planıyla öğretir ve koşullandırır' der Berger. İstanbul'un eski semtlerinden Dolapdere kentsel yenileme çalışmaları ile bugün yeniden hayat bulmaktadır. Dolapdere Ofis yapısının mimari ve mekansal özellikleri ile içinde yer aldığı bu çevreye olumlu katkılarda bulunması amaçlanmaktadır.

Bilgi Üniversitesi Kampüsü yanında yer alan Dolapdere Ofis mevcut dokunun az katlı ve kaotik yapısına atıfta bulunur. Yığılma teması ile birbiri üstünde kayarak yiükselen ofis katlarının biri diğerine gölgelik ya da balkon olur.

Zemin üstü altı kattan oluşan yapı arsanın formuna uyarak yatayda gelişir. Zemin katta ofis girişinden bağımsız tasarlanan kafe ve restoranlarla sokak yaşantısını canlandırmak amaçlanmıştır.

Ofis hacimleri bir atriumda buluşan iki kütlede yeralır. Atrium katlar boyunca iki kütleyi birbirine bağlar. Aynı zamanda çalışanların bir araya geldikleri bir dinlenme mekanı ve balkona dönüştüğü katlarda da çevredeki tarihi yapıların görülebildiği seyir teraslarıdır.

Yapı cephesinin endüstriyel bir görünümde olması tercih edilmiştir. Cephede koyu renkler ve gri metal güneş camlar kullanılmıştır.

Arsanın ön ve arka cephesi arasındaki kat farkı yapının arka cephesine fon oluşturan zengin bir iç bahçe ile değerlendirilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beyoğlu
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Kapital Gayrimenkul
Ana Yüklenici: Kapital Gayrimenkul
Peyzaj Mimarlığı: Spiga Peyzaj Proje Danışmanlık, Başak Taş
İç Mekan Projesi: Tanju Özelgin
Proje Yöneticisi: Serdar Köroğlu, Melih Vahidymarian
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Mekanik Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: FDC Elektrik Proje
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 4,901 m²
Toplam İnşaat Alanı: 17,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Bünyamin Derman

Serdar Köroğlu

Melih Vahidymarian