Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İstanbul Lounge

Yerleşkeye dair okuma katmanlaşma ve süreklilik, farklılaşma ve ortak yaşam temaları üzerinden yapılır.

Katmanlaşma ve Süreklilik

Topoğrafya ile dolaysız kuracağı ilişkiler ve katmanlaşmanın getirdiği güçlü yapı projenin bir yığılma metaforu üzerinden gelişmesine neden olmuştur.
Yerleşke, bulunduğu kent dokusunun parçalı yapısı içerisinde bütüncül bir yapı kurarak çevreye, yola ve göle karşı ayrıcalıklı bir konum edinmektedir. Çeperleri tutan blokların tanımladığı alan içinde teras evler ve sosyal alanlar topoğrafya ve peyzaj içinde erir. Tüm konut sahiplerine kesintisiz bir panorama sunulur.

Farklılaşma ve Ortak Yaşam

Proje, bir konut bütünü olarak, içerisinde bulunduğu sosyal ortama yeni bir yaşam kurgusu sunarak farklılaşmaktadır. İnsanın insana teması esasına dayanan bu kurguda, konutların ortak kullanım alanlarından başlayarak tüm yerleşkeyi kapsayan kontrollü ve fakat gerçek bir sosyal iletişim hedeflenmektedir. Konut bloklarında ortak kullanımın ve özelleşmenin bir arada bulunacağı teraslar, yüksek konumları ve özelleşen kurgularıyla kendi içlerinde birer core gibi davranacaklardır. Açık ve kapalı spor alanları, kafeler, çocuk oyun ve etkinlik alanları kullanıcılar için hem kent yaşantısının yoğun temposunda nefes alacakları birer kaçış, hem de bir araya gelecekleri buluşma mekanları olacaktır. En önemlisi bu kurgu, yerleşkenin kullanıcıları için bir aidiyet tanımı yapacaktır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Ana Yüklenici: Eroglu Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Geliştirme
Peyzaj Mimarlığı: Spiga Peyzaj Proje Danışmanlık
Proje Yöneticisi: Miray Başaran
Mekanik Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: ANKA Proje Danışmanlık
Fotoğraf: İzzet Keribar
Proje Başlangıç Yılı: 2008
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 68.307 m²
Toplam İnşaat Alanı: 145.720 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Bünyamin Derman