Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

TÇMB Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

DB Mimarlık ve TeCe Mimarlık tarafından tasarlanan lise yapısı, 2010 yılında Arkitera İşveren Ödülü'ne layık görülmüş ve ARKIV Seçkileri 2009'da yer alıyor. Tasarımcıları TÇMB Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ni şöyle anlatıyor:

Tasarlanan lise kompleksi Milli Eğitim Bakanlığı'nın bugüne dek süregelen eğitim binası formatının tamamen dışına çıkmakta. İlk algılamada kompakt bir tekil yapı imgesine sahip olan lise aslında son derece girift ve zengin bir mekansal kurguya sahip. Bunun keşfedilebilmesi ancak yapının içindeki yaşantının deneyimlenmesi ile mümkün olacak. Bu mekansal kurgu önceden verilmiş bir karar olmanın ötesinde, yapının ait olduğu topografya ve mimari programın içeriğinden türer.

Barındırdığı işlevlerin çeşitliliği bu yapının neredeyse bir kültür merkezi olarak da yorumlanabilmesini sağlar. Lise kompleksi temel ihtiyaç programını oluşturan derslik ve yönetim hacimlerinin yanında 400 kişilik konferans salonu, sergi holü, fuaye, atölyeler, laboratuarlar ve kütüphane hacimleriyle birlikte zengin bir eğitim atmosferini barındırır. Tasarımın ana fikri bir "yaşam omurgası " teması üzerine kurulu. Tüm okul yaşantısı ve okul programını oluşturan yapılar, bu omurga ve açık alanlarla ilişkili. Yapı içindeki yaşam alanlarını bir uçtan diğer uca bağlayan bu yaya promenadı bir toplanma-buluşma-gezinti mekanı olarak tasarlanmış.

Oluşturulan iç avlular, okulun içinde konumlandığı çevre içinde kışın hakim rüzgara, yazın da sert güneş ışınlarına karşı koruyucu ve konforlu bir yaşam ortamı yaratılmasına katkıda bulunur. Böylece pasif güneş kontrolü ilkelerine sadık kalınarak ile mikroklimatize edilmiş iç ve dış mekanlar yaratılır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Küçükbakkalköy, İstanbul
Proje Tipi: Lise / Ortaöğretim
İşveren: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Toplam İnşaat Alanı: 15.000 m2

Pin It
Mimar

Bünyamin Derman

Cem İlhan