Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İpera 25

Alataş Architecture tarafından tasarlanan yapı ARKIV Seçkileri 2012’de yer alıyor ve 2012 yılında Arkitera İşveren Ödülü’ne layık görüldü.

İpera İstanbulun koruma altındaki Galata semtinde tarihi binaların ve yapılı çevrenin alışageldik kodlarının dışına çıkan on daireli bir apartman.

Mimar Ahmet Alataş’ın yaklaşık 1.000 m2 büyüklüğündeki yapı için hazırladığı proje mevcut mimari dokuya saygılı, altyapıyı, çevre şartlarını iklimi ve güneş hareketlerini, bölgenin gelişen yeni sosyo-ekonomik yapısını dikkate alarak mimarinin bilinen problemlerine günümüzün teknolojik imkanlarını kullanarak yeni yanıtlar arama çabasını sürdüren bir tasarım anlayışına sahip.

Bina basit bir tarifle, iki sağır son derece ince brüt beton perde duvar ve bu duvarların arasında yer alan alabildiğine saydam yaşam alanını pazarlıksız bir şekilde örten cam cephe ve ahşap bir kabuktan oluşuyor.

Bir açıdan dev sağır bir cephe gibi algılanan diğer bir açıdan ışığı içerisine seçerek geçiren bir tül gibi görünen ahşap yüzey aynı zamanda güneş kontrol elemanı işlevi görüyor.

Binanın son derece ince dökülmüş betonarme elemanları çelik ve beton bir arada çalıştırılarak kompozit bir sistemde inşa edilmiş.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: İpera Yirmibeş İnşaat Taahhüt Gayrimenkul San. ve Tic. AŞ
Ana Yüklenici: İpera Yirmibeş İnşaat Taahhüt Gayrimenkul San. ve Tic. AŞ
Statik Projesi: Emre İstikam Proje ve İnşaat Hizmetleri
Mekanik Projesi: Baray Isı Sistemleri İnş. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
Elektrik Projesi: Bordo Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 154
Toplam İnşaat Alanı: 1100

Pin It
Mimar

Ahmet Alataş