+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

İpera 25

Alataş Architecture tarafından tasarlanan yapı ARKIV Seçkileri 2012’de yer alıyor ve 2012 yılında Arkitera İşveren Ödülü’ne layık görüldü.

İpera İstanbulun koruma altındaki Galata semtinde tarihi binaların ve yapılı çevrenin alışageldik kodlarının dışına çıkan on daireli bir apartman.

Mimar Ahmet Alataş’ın yaklaşık 1.000 m2 büyüklüğündeki yapı için hazırladığı proje mevcut mimari dokuya saygılı, altyapıyı, çevre şartlarını iklimi ve güneş hareketlerini, bölgenin gelişen yeni sosyo-ekonomik yapısını dikkate alarak mimarinin bilinen problemlerine günümüzün teknolojik imkanlarını kullanarak yeni yanıtlar arama çabasını sürdüren bir tasarım anlayışına sahip.

Bina basit bir tarifle, iki sağır son derece ince brüt beton perde duvar ve bu duvarların arasında yer alan alabildiğine saydam yaşam alanını pazarlıksız bir şekilde örten cam cephe ve ahşap bir kabuktan oluşuyor.

Bir açıdan dev sağır bir cephe gibi algılanan diğer bir açıdan ışığı içerisine seçerek geçiren bir tül gibi görünen ahşap yüzey aynı zamanda güneş kontrol elemanı işlevi görüyor.

Binanın son derece ince dökülmüş betonarme elemanları çelik ve beton bir arada çalıştırılarak kompozit bir sistemde inşa edilmiş.

Map
Details
Project Location: İstanbul
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: İpera Yirmibeş İnşaat Taahhüt Gayrimenkul San. ve Tic. AŞ
Ana Yüklenici: İpera Yirmibeş İnşaat Taahhüt Gayrimenkul San. ve Tic. AŞ
Structural Project: Emre İstikam Proje ve İnşaat Hizmetleri
Mechanical Project: Baray Isı Sistemleri İnş. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
Electrical Project: Bordo Mühendislik
Project Start Date: 2009
Project End Date: 2010
Construction Start Date: 2010
Construction End Date: 2012
Building Plot Area: 154
Total Construction Area: 1100

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ahmet Alataş