Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Extensa Bomonti Apartmanı

Swanke Hayden Connell Mimarlık, Extensa İstanbul tarafından Şişli, Bomonti'de bir konut yapısı tasarlanması için görevlendirildi.

Projenin amacı, imar planında blok yapılaşma ile sınırlandırılmış arsada, maksimum alanda optimum konut çözümleri geliştirirken, aynı zamanda da bölgedeki kentsel ve tarihi dokuya uyumlu, "yatay" bir yapı tasarlamaktadır.

İstanbul'un eski semtlerinden biri olan Bomonti'de bulunan arsa, konumu itibariyle iki farklı dokuyla çevrelenmiştir. Yapı, bu iki farklı dokuya cevap veren iki temel cephe karakterine sahiptir. Batı cephesi, ortasında Organik Pazar'ın konumlandığı panaromik bir açıklığa bakar. Batı cephesine yatay ve dinamik karakterini kazandıran, bu geniş ve önü açık alandır. Yapının doğu cephesi eski ve dar bir sokağa bakmaktadır. 70 metre uzunluğundaki bina cephesi, bu cadde üzerinde düşeyde daha küçük 'apartman blokları'na bölünerek, tasarımıyla çevredeki geleneksel konut formasyonuna gönderme yapar.

Sekiz katlı yapıda stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tiplerinden oluşan toplam 92 adet daire ve 9 adet dükkan bulunmaktadır. Yapının bu dükkanlar ile aynı hatta konumlanan, doğuda ve batıda olmak üzere iki adet bina girişi vardır.

Cephe kabuğu, yerel yönetmelik gerekliliklerinin üzerinde bir ısı yalıtımı sağlamaktadır. Isınma ve soğutma sistemleri merkezi olmakla beraber, her daireden bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir. Böylelikle, binanın enerji verimliliği ve konfor şartları geliştirilmiştir. Güneşin yıl boyunca en yatay ve güçlü vurduğu batı cephesinde, güneş kontrolü için ek olarak ahşap panjurlar öngörülmüştür. Yapının orta noktasında planlanan düşey ışıklık ile, katlardaki ortak mahallere doğal ışık sağlanmaktadır. Bina cephesinde ise, doğal taş ve ısıl ahşap gibi doğal malzemelerin kullanımına önem verilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
Peyzaj Mimarlığı: Lal Bahçeleri
İç Mekan Projesi: Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Mekanik Projesi: OTM Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2008
Proje Bitiş Yılı: 2009
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 1.573 m2
Toplam İnşaat Alanı: 19.142 m2

Pin It
Mimar

Steve Brown

Patrick Spears

Özge Saka