Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İdealtepe’de Apartman

Kentteki konut üretiminin ağırlık merkezi, kent dışı sitelere ve seri üretim halinde üretilen yapılara kaysa da, nispeten merkeze yakın yerlerde hala kat/konut karşılığı inşaatlar devam etmekte.

Bu sürecin bir bölümü neredeyse 30 yıldır hiç değişmemiş durumda. Mümkün olduğunca genel geçer kabule uygun plan çözümleri, küçük ama bol sayıda oda, daha büyük mutfak ve ihtiyaçtan daha fazla ıslak hacim alanı. Birkaç metrekare fazladan almak için yüklenici ile kat sahipleri arasında yapılan kıyasıya pazarlıklar ve bu yüzden durmadan değişen planlar.

Fakat tablonun tamamı bu kadar da statik değil. Artan rekabet, artan konut fiyatları ve sektöre iyice yerleşen kredi sistemi ile konutlar da ciddi bir değişiminden geçmekteler. Artık konut sadece 3+1, 4+1 olması, 30 metrekare salona sahip olması ile pazarlanabilir mimari ürünler değiller: ev sahipleri daha fazlasını istiyor. Güzel görünen bir binan istiyorlar, farklı olmasını istiyorlar, ödedikleri yüksek meblağlar karşılığında sadece bina değil, bir yaşam tarzı satın almak istiyorlar.

Bu değişimler ve talepler bizlere yeni tasarım alanları açtı. Planlar –hala- o büyük dönüşümü gerçekleştirememiş olsa da; cepheler, bina ortak alanları ve özellikle peyzaj, bundan önce sadece en üst segmente hitap eden apartmanlarda bir tasarım meselesiyken, artık günümüzde orta sınıfa ait yapıların tasarımını da etkilemeye başladı.

İdealtepe'deki projeye de bu gözle bakmak lazım... Mevcut bina yerine inşa edilecek yeni apartman için uzun süren plan pazarlıkları yapıldı. Planlarda klasik apartman şeması, cepheye gelince ezber bozan bir tasarıma dönüştü. Katların kırıklı hareketi, thermo wood giydirme cephe ile sağlandı. Katlar arasındaki bu dinamizm peyzaja da yansıtıldı, benzer çizgiler bahçede de devam ettirildi. Bahçedeki çizgiler de, giriş holündeki duvarlarda devam ettirildi. Böylece, katı ve ön kabullerle şekillenmiş katı plan şeması, üçüncü boyutta kendisini sıra dışı çizgilere bırakınca ortaya çıkan sonuç, tam da ev sahiplerinin istediği işleyişe sahip konutlarla, mimarların istediği çekici ve hareketli kütlenin uyumu oldu.

Künye
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Arkkon Yapı Mühendislik
Statik Projesi: Gelişim Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Toplam İnşaat Alanı: 1.790 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emin Balkış

Elvan Çalışkan