Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bakü Merkez Laboratuvarları

Katı bir işlevsel şema nasıl sıvılaştırılır? Teknik yapıların elzem ihtiyaçları kabul görmüş teknotik dillerin dışında nasıl çözülebilir? Devlet yapısını bürokratik işleyişinden taviz vermeden daha şeffaf hale nasıl getirilir?

Bu ve benzeri sorular Bakü Projesi önümüze ilk geldiğinde yüzleşmemiz gereken temel sorunlardı.

Farklı ölçek ve işlevlerde gümrük laboratuvarları, biyolojik güvenlik isteyen özel hacimleri, lojistik ve teknik alanları ve hepsinin işlemesi için gerekli yönetim alanlarını barındıran yapı, bir yandan batıdaki benzerlerinin teknik standartlarına ulaşmayı (hatta aşmayı) hedeflerken, diğer taraftan da mimari bir cazibe yaratması istenmekteydi.

Yapının ve işverenin istekleri birlikte ele alındığında ortaya çıkan sonuç, tek baza üzerine yerleşen iki kütle oldu. Birinci kütle, yönetim kütlesi olarak şeffaf bir prizma olarak ele alındı. Laboratuvar kütlesi ise bir avlunun etrafına takılmış rampalarla hareket kazanan dışa kapalı bir kütle olarak ele alındı. Bu kararlar plan düzeyinden cephelere kadar aynı süreklilikte ele alındı. Yönetim yapısının cephesi cam ve şeffaflığı fazla mesh kaplamalar ile bitirilirken, laboratuvar yapısının dışına yansıtıcılığı yüksek metal kaplamalar önerildi.

Baza ile laboratuvar binası arasındaki temas kütle hareketleriyle azamiye indirilmiş; böylece avlu ile dışarısı arasında görsel temas sağlanmıştır. Avluda önerilen yeşil ve yoğun ağaçlandırma çalışanlara iş tempoları arasında dinlenme ve sosyalleşme fırsatı verir.

Tasarımı devam eden projenin, uygulanması halinde sadece Azerbaycan için değil, pek çok devlet için "case-study" olacak bir teknokrasi-bürokrasi yapısı olacağını düşünüyoruz.

Künye
Proje Yeri: Bakü, Azerbaycan
İşveren: Azerbaycan Devleti
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 11.250M²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emin Balkış

Elvan Çalışkan

Volkan Taşkın

Ali Önalp
Yardımcı Mimar(lar)
Canan Özmen