Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

MayDenim

Uluslararası markalara tasarım ve imalat yapan bir firmanın merkez ofisi olacak bu projede mekânsal organizasyon "işin yapıldığı" ve "işin gösterildiği" yerlerin arasındaki gerilim fikri baz alınarak kurgulanmış.

Kolonları dışında tamamen tek-mekân olarak bize altlığı verilen alanda, bütün yönetim, tasarım ve diğer "iş yapılan" mekânlar en iyi ışık alan yer olan kenarlarda işlevsel kurgularına göre yerleştirilmiştir. Bunların ortasındaki boş alana ise 300 metrekarelik büyük bir showroom yerleştirilmiştir. Periferide yapılan işlerin sergilendiği bir alan olarak düşünülen showroom'un bu işlevsel statüsü ekspresyonist bir çeperle etrafından ayrılmıştır. Üçgen formlardan oluşan ve turuncuya boyanan bu çeper, koridorlara dinamizm katmasının yanı sıra, girişteki resepsiyon ve arkadaki çalışan kafesi gibi alanları da içinde barındırmaktadır.

Showroom'un içi ise bu çeperle çelişecek ölçüde purist ifadeye sahiptir. Buradaki amaç ise, mimarlığın kabuktaki davetkârlığını bırakarak, tekrar mekân kurucu görevine geri dönmesi ve sergilenecek ürünler için altlığı sağlamasıdır.

Tasarım ve uygulaması son derece kısa sürede biten projede, kabuğun tasarımı için kullanılan 3b modellerden sonra uygulama çizimleri için de faydalanılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Güneşli, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: MayDenim Tekstil
Fotoğraf: Ali Önalp

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emin Balkış

Elvan Çalışkan

Volkan Taşkın
Yardımcı Mimar(lar)
Ali Önalp