Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Noa Galata Üçlemesi Ali Hoca

2006 yılında Galata bölgesinde üç ayrı binanın konut olarak kullanılması amacıyla proje çalışmaları başlatıldı; Aslan Han, Tatar Beyi ve Ali Hoca

Birbirinden tamamen farklı boyut ve yapısal özellikleri bulunan bu üç binanın ortak noktası kiralama ve konut amacıyla kullanılıyor oluşları ve birbirlerine cephe vermeleri idi.

Ana fikir, binaların yapısal özelliklerini önceleyen farklı konseptlerde bir restorasyon – renovasyon çalışması yapmak oldu.

Bu çalışma aynı zamanda, büyük ölçekli - radikal müdahaleler yerine, bölgesel – yerinde – kendine ait ve kendine özgü - bir dönüşüm bilgisinin de örneğini oluşturdu.

1976 yılına tarihli bina, betonarme bir iş hanı olarak yapılmış idi. Alçak katları, plan kurgusu ve konumu nedeniyle bu bina, açık planlı, günümüz malzeme ve detayları ile oluşturulmuş stüdyo daireler olarak kurgulandı.

Mimarisinin genç bir kitleyi çekeceği düşünüldü. Kullanıcı pratiğinin maksimumda tutulduğu bu binada çatının geniş olması ve yönelimi nedeniyle fotovoltaik güneş panelleri kullanılabildi. Bu şekilde tüm sıcak su kullanımının ve ısıtma tesisatı enerjisinin bir bölümünün buradan karşılanması sağlandı.

Tüm binalara ve çevreye hizmet verecek fitness center bu binanın alt katına yerleştirildi.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Galata AŞ
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2008
Arsa Alanı: 830 m2, 2.838 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Elif Özdemir