Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tütün Deposu "Depo" Renovasyonu

Tophane'de bulunan Tütün Deposu'nun inşası 1020'lere tarihleniyor. Limana yakınlığı nedeniyle tütün depolamak ve aktarmak üzere inşa edilen bina 1200 m² ve 4 kattan oluşuyor.

Cephe duvarları yığma tuğla, döşeme taşıyıcıları betonarme kolon, kirişleri ve tüm kat döşemeleri ahşapla inşa edilmiş. Zaman içinde döşemelerde oluşan seyimler nedeniyle ilave çelik putreller atılmış. Bina 1950'lere değin bu işlevini sürdürmüş. Sonraki yıllarda yalnızca depo olarak kullanılmış. Binanın çatısı ahşap makaslarla kapatılmış ve çatı katı ofis olarak kullanılmış.

2005 yılında gerçekleşen 9. Uluslararası İstanbul Bienali'nden itibaren zaman zaman sergi ve proje alanı kullanılmaya başlandı.

2008 yılında binanın mimari ve strüktür özelliklerini önceleyen bir tadilat ve renovasyon çalışması yapıldı. Öncelikle yapının kagir duvarları cam elyaf bantlarla güçlendirildi. Döşeme ahşapları elden geçirildi.

Isıtma, havalandıra ve soğutma sistemleri ile yapıda kullanım konforu sağlandı. Aydınlatma çalışmaları binadaki tüm etkinliklere cevap verebilecek donanımda çözüldü. Mimari müdahalelerde kullanılan tüm malzemeler binanın özgün yapısı ve sergi ve etkinlik ortamlarına nötr bir zemin oluşturacak şekilde seçildi.

2009 yılından bu yana ANADOLU KÜLTÜR girişimi olarak kurulan DEPO, sergi, etkinlik, konferans, workshop, gösterim vb. etkinliklerini burada sürdürüyor. Binanın giriş katında aynı zamanda RODEO Sanat Galerisi bulunuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Tophane, İstanbul
Proje Tipi: Sergi Mekanı / Galeri
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Anadolu Kültür AŞ
Statik Projesi: SGM MÜHENDİSLİK, Ali Bayraktar
Mekanik Projesi: Gülsüm Ağaoğlu

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Elif Özdemir
Yardımcı Mimar(lar)
Feyza Fıçıcıgil
Tevfik Kahraman