Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mecidiyeköy Sanat ve İstanbul Kitapçısı

Meydan düzenlemesi kapsamında konsept eskizleri caps. tarafından üretilen projenin, konsept geliştirme, uygulama projeleri ve uygulama danışmanlığı KAAT tarafından tamamlanmıştır.

Mecidiyeköy meydanı on yıllardır trafik yoğunluğu, gürültü ve egzost dumanına maruz kalması, toplu taşımaların düğüm noktası ve viyadük altında kalması gibi etkenler sebebiyle kent için son derece olumsuz bir yer olarak hafızalara yer etmiş durumdaydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentin önemli meydanlarını yenileme ve çağdaşlaştırma projesi kapsamında Mecidiyeköy Meydanı’nı çağdaş dünyanın bir parçası yapan, sahip olduğu sorunları ortadan kaldıran ve kentli için yeni bir durak noktası, çağdaş sanatla beslenen bir kent parçası üretmek için harekete geçti.

8.000 m²’lik proje alanı düzenlemesi kapsamında alana iki adet akupunktur yapı önerilmiştir. Bunlardan bir tanesi insanların hareket güzergahı boyunca izleyebilecekleri, dileyenlerin içine girip sergiyi deneyimleyebilecekleri sanat yapısı diğeri ise yıllarca atıl kalmış meydanın ve çevresinin kültürel rejenerasyonunu gerçekleştirebilmek için bir kitapçı yapısıdır.

Yapılar süzülen birer saçak ve altına aldığı dünyaynın tamamen ve kesintisiz şekilde dışarıdan algılanmasına imkan verecek şekilde tasarlanmıştır. Bir viyadük altında yoğun titreşime maruz kalması ve deprem bölgesinde olmasına rağmen, yapıda (highly advanced steel engineering and manufacturing) kullanılarak büyük açıklıklar ve konsollar oluşturulmuştur. Yapının 360 derecelik cam cephesi pivot cam kapılarla zenginleştirilmiş bu sayede meydandan yapıya ara sızıntılar sağlanmıştır

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Şişli
Proje Tipi: Mağaza / Showroom, Sergi Mekanı / Galeri
Proje Tipi Grubu: Kültür, Ticari
İşveren: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Danışman: Selami Gürel
Ana Yüklenici: Taş Yapı
Peyzaj Mimarlığı: caps.office
İç Mekan Projesi: KAAT Mimarlık
Konsept Tasarımı: caps.office
Uygulama Projesi: KAAT Mimarlık
Aydınlatma Projesi: LAB1 Lighting Design
Statik Projesi: Metal Yapı
Mekanik Projesi: Slm Mühendislik
Elektrik Projesi: Slm Mühendislik
Çelik Projesi: Metal Yapı
Fotoğraf: Orhun Ülgen Works
Mimari Mesleki Kontrollük: KAAT Mimarlık, caps.office
Şantiye Yöneticisi: Haluk Yılmaz
Proje Başlangıç Yılı: 2020
Proje Bitiş Yılı: 2020
İnşaat Başlangıç Yılı: 2021
İnşaat Bitiş Yılı: 2021
Arsa Alanı: 7.100 m²
Toplam İnşaat Alanı: 470 m²

Pin It
Mimar

Sacit Arda Karaatlı

Lebriz Atan Karaatlı

Pınar Kesim Aktaş