Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bomontiada Ortak Alanlar

Bomonti'de bulunan ve 2015 yılında kültür kampüsüne dönüştürülen tarihi bira fabrikasının ortak alanları SANALarc tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Bomontiada canlı müzik, performans ve sergi alanlarını buluşturan ve düşünmeyi, üretmeyi ve eğlenmeyi birbirine bağlı aktiviteler olarak destekleyen yaratıcı bir kampüs olarak kurgulandı. Yenilenerek kullanıma açılmış Tarihi Bira Fabrikası; çoklu kültür ve geleneğin bir arada yaşadığı ortak alanları şehir içindeki küçük üreticilerle paylaştığı bir bölgenin merkezinde konumlanmaktadır. Bomontiada post endüstriyel İstanbul’u anlamak için bir laboratuvar. Ortak alan tasarımı, ihtimaller ve deneyler spektrumunu oluşturan yaşayan bir ekoloji ve sürekli değişen etkinlik ve programlar ile konut alanı, üretim ve eğlence alanı arasında kentsel doğal bir etkileşim ve deneyim yaratır.

Avluya giriş sırasındaki deneyim sıralaması avlu tasarımında esas aldığımız bir veriydi. Büyük şehirden, daraltılmış bir giriş içinde yürümek, sonrasında dikey bahçelerle kurulmuş genişçe bir eşikte yaşayan bir ekolojiyle yakın bir temas kurup yeniden geniş açık alana kavuşurken “içeride” olma hissine sahip bir “dış oda”da bulunmak deneyimi.

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nı oluşturan yapıların restorasyonu Han Tümertekin tarafından tamamlandı. Han Tümertekin yeniden işlevlendirme, restorasyon ve adaptif yeniden kullanım projesini yönetti. Stüdyomuz, yerleşkenin kamusal alan ve kent tasarımı aşamasında, çevre sakinleri, çeşitli yaratıcı topluluklar ve ziyaretçilerine cevap verebilecek bir sosyal kültür ve sürekli değişen fiziksel tasarımın nasıl yaratılacağını anlamaya çalışarak projeye dahil oldu. Bina tasarımının ötesinde bu alan şehre nasıl bağlanır? Sanat alanının tasarımı nasıl anlamlı bir şekilde kamusal yaşamla bağlantı kurar ve iç içe geçer? Değişik kent ekolojileri senaryoları şehri kampüsle nasıl harmanlar veya tersi nasıl olur? Kent tasarımını ve peyzajını yeniden yapılandırma araziyi nasıl yeniden yaratır ve havzaları kalıcı rekreasyonel kültür için nasıl yeniden canlandırır? Sonrasında, Bomonti bölgesinde kamusal alan mükemmeliyeti için küçük cepler yaratma yolunda rol model olmaya nasıl başlayabiliriz? Katılımımız sosyal yaşam ve kamusal alanın mekân kalitesini zenginleştirmek için ortak alanların tasarım ve şekillendirilmesine odaklanıyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Şişli
Proje Tipi: Kentsel Tasarım
Proje Tipi Grubu: Kültür, Kentsel Tasarım, Ticari
İşveren: Bomonti Kültür Sanat A.Ş
Danışman: OBM, Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım, YBT
Ana Yüklenici: Işık Peyzaj
Alt Yüklenici: İnnova Mühendislik
Proje Yöneticisi: OBM, Oğuz Bayazıt
Aydınlatma Projesi: ZKLD Studio
Grafik Tasarım: FAI & ANAKARA
Statik Projesi: YBT, İntaç Mühendislik
Mekanik Projesi: Akım Mühendislik
Akustik Danışmanı: Talayman Akustik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Abdurrahman Kılıç
Maket: DünyaKüçük
Fotoğraf: Sinem Serap Duran, Emre Dörter, İbrahim Özbunar, Selim Erdan, Yercekim Mimari Fotograf, Bomontiada
Mimari Mesleki Kontrollük: SANALarc Mimarlık, Araştırma ve Kentsel Tasarım
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 3,700 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2,300 m²

Pin It
Mimar

Alexis Şanal

Murat Şanal