Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kayıklar Apartmanı

SANALarc tarafından tasarlanan ve inşaatı 2018 yılında biten apartman İstanbul'da Hacımimi Mahallesi'nde bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Galata’nın sahile uzanan yamacında Hacımimi Mahallesi’nde sakin konutların yoğun olduğu bir dar sokak ile geniş bir avlu arasında Kayıklar Apartmanı konumlanmaktadır. Sahile inen yokuş sokaktaki geometrik çeşitlilik sunan tarihi çıkmalar gibi- Dar sokak cephesi iki bölümünün belirgin ayrıklığı ile mimari tasarım kimliği oluşturur. Sokak ile bağlantı kurmak için, bir yanda geleneksel bir cumba sıvalı yüzey ve metal pencere kafesler diğer yanda da balkon ve dikey lineer ahşaplı ikincil cephe sunar. Dar sokakların cephe yüzeyleri seyrelerek gökyüzü ile buluşmayı kutlar. Binanın diğer yüzü sıvalı ve tanımlı pencereler ve balkonlarla bahçeli avluya açılmaktadır. Sokakta yetişkin peyzaja, cephede dikey bitkilendirme ağı ve yapısal saksı ile peyzaj çeşitliliği imkanı sunar. Böylece derince cephe eşik arayüzü durumları konut yaşantı deneyimi katmanlarını zenginleştirir

Sokağa özgün ölçülü çıkmalarla aydınlık iç mekânların, cumbalarla balkonların diyalog içinedir. Işığı çağıran mekânlar, özel hayatı kollayan bir tutumluluk kurgular. Komşuluğun mahremiyetle birlikte var olabilmesi, kentin kalbinde yaşarken bireysel alanlarda özgürlük sunar.

Metal, Kayıklar Apartmanı’nda gelişmiş teknolojik imkânların zanaat geleneği ile birleşerek geometrik desenlere dönüştürüldüğü bir tür süsleme olarak da algılanabilen işlevsel bir öğe. Ahşap ise, bir yüzey ve döşeme elemanı olarak iç mekan deneyimine kimlik kazandırırken; aynı zamanda cepheye derinlik katan dayanıklı bir çerçeve oluşturuyor. Sokak seviyesine hitap eden küçük ölçek küp kütle ve sarmaşık sokak sosyal yaşantısı ile ilişkili bina girişini tanımlar.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ceneviz Gayrimenkul
Danışman: Arzu Nuhoğlu, SANER Mimarlik, FDF , Necdet Bahadır Buluk
Ana Yüklenici: Şükrü Erol, Ceneviz Gayrimenkul
Alt Yüklenici: BauArt Cephe, ERT, İntaç Mühendislik, SANER Mimarlık
Aydınlatma Projesi: MONDELIGHT, Şeyda Clover
Grafik Tasarım: Okay Karadayılar
Statik Projesi: YBT
Mekanik Projesi: Akım Mühendislik
Elektrik Projesi: Esan Mühendislik
Arsa Alanı: 226 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1,277 m2

Pin It
Mimar

Murat Şanal

Alexis Şanal